[b]Pracownica jest w ciąży i od 1 listopada 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Od 4 grudnia (34 dzień) zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Od 16 do 30 września była na urlopie bezpłatnym. Co trzeba było zrobić z tym miesiącem w druku Z-3?[/b] – pyta czytelniczka.
Wynagrodzenie za wrzesień podlegało uzupełnieniu, którego powinien był dokonać ZUS, jako płatnik zasiłku chorobowego, o ile to wynagrodzenie jest zmienne. We wrześniu bowiem pracownica przepracowała połowę obowiązującego ją czasu pracy.
W przypadku wynagrodzenia określonego w stałej stawce miesięcznej płatnik po prostu wpisuje w kol. 6 druku Z-3 pełną kwotę pensji z umowy o pracę.
Nieobecność w pracy z powodu choroby jest płatna.
[srodtytul]Najpierw wynagrodzenie, potem zasiłek[/srodtytul]
Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego (art. 92 § 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=88BC343BD577DDFB17D17A41CA01A5BD?id=76037]kodeksu pracy[/link]).
Po wyczerpaniu tych limitów, tj. począwszy od 34 dnia lub odpowiednio 15 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.
[srodtytul]Potrzebny formularz[/srodtytul]
Wypłat zasiłku z ubezpieczenia społecznego w danym roku kalendarzowym dokonuje albo pracodawca, albo ZUS – w zależności od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego.
Jeżeli zasiłek ma wypłacać ZUS, to płatnik składek przedkłada mu zaświadczenie zawierające zestawienie składników wynagrodzenia (lub przychodu), stanowiących podstawę wymiaru zasiłku (art. 61 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8295439E84BB537A81B6895A0968C315?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.[/link], dalej ustawa zasiłkowa). Jest to druk ZUS Z-3.
Do ZUS płatnik składek przekazuje wypełniony formularz ZUS Z-3 wraz z zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA. Na podstawie dokumentu Z-3 ZUS ustala podstawę zasiłku i jego wysokość.
W ZUS Z-3 płatnik składek wpisuje tylko te składniki wynagrodzenia, które są oskładkowane, a pomija świadczenia zwolnione ze składek i te składniki płacowe, do których zatrudniony zachowuje prawo za czas pobierania zasiłku i je faktycznie otrzymuje (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
W sytuacji opisanej w pytaniu podstawę wymiaru zasiłku ZUS ustali, biorąc pod uwagę wynagrodzenie wypłacone za okres listopad 2008 – październik 2009.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi bowiem przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
[srodtytul]Kiedy uzupełniać[/srodtytul]
Jeżeli w okresie przyjmowanym do podstawy wymiaru pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:
1) wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy;
2) przyjmuje się, po odpowiednim uzupełnieniu, wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony będący pracownikiem przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.
Tak wynika z art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
[ramka][b]Co ma zrobić czytelnik[/b]
Wynagrodzenie pracownicy z pytania za wrzesień br. wymagało uzupełnienia. Z urlopu bezpłatnego korzystała bowiem przez połowę swojego czasu pracy. Uzupełnienia dokonuje się w dwojaki sposób, w zależności od tego, czy jest wynagradzana składnikami stałymi, czy zmiennymi.
W pierwszym wypadku w Z-3 pracodawca wpisuje pełne stałe wynagrodzenie zasadnicze w wysokości wynikającej z umowy o pracę (pkt 10 kol. 6). Natomiast na zmienne składniki przeznaczone są kolumny 7 i 8.
Jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne, to:
– w rubryce 7 tabeli należy podać wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia, które są pomniejszane proporcjonalnie za okres pobierania zasiłku i w związku z tym w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniane będą po uprzednim uzupełnieniu,
– w rubryce 8 tabeli należy podać składniki wynagrodzenia, które są zmniejszane za okres pobierania zasiłku w inny sposób niż proporcjonalnie i w związku z tym w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniane są w kwocie faktycznie wypłaconej bez uzupełniania, np. wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.
Uzupełnienia zmiennych elementów płacowych dokonuje ZUS w taki sposób, że wynagrodzenie uzyskane za przepracowane dni robocze podzieli przez liczbę dni, w których zostało ono osiągnięte, i pomnoży przez liczbę dni, które pracownik miał obowiązek przepracować w danym miesiącu.
W kolumnach tabeli zamieszczonej w pkt 10 druku podaje się kwoty składników wynagrodzenia niepomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne. Pomniejszenia tego dokona ZUS, obliczając podstawę wymiaru zasiłku. [/ramka]