[b]Zatrudniony w dwóch firmach pobierał w 2008 r. zasiłki chorobowy i opiekuńczy (choroba dziecka), ale zaświadczenia lekarskie przedstawił tylko w firmie B. Kontroler ZUS zmusił lekarza do sporządzenia wstecznych druków ZUS ZLA na firmę A, co ten uczynił 26 lutego br. ZUS nakazał też skorygowanie dokumentów ubezpieczeniowych za te okresy. Przez cały ten czas osoba ta pracowała w firmie A. Po uwzględnieniu tych zaświadczeń lekarskich okazało się, że firma A wypłaciła mu za ich czas zbyt wysokie wynagrodzenia. Czy ma prawo domagać się zwrotu tej nadpłaty?[/b]
Dokumentami poświadczającymi prawo do obydwu zasiłków są w tej sytuacji zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika oraz o konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny ZUS ZLA.
[b]Osoba zatrudniona w dwóch miejscach ma obowiązek przedstawienia takiego zaświadczenia obydwu pracodawcom.[/b]
Potwierdza to § 5 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=79144]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.)[/link]. Na jej wniosek lekarz, lekarz dentysta, felczer bądź starszy felczer mają obowiązek wystawienia odpowiedniej liczby zaświadczeń.
[b]Zatrudniony, który przedstawił druk ZUS ZLA tylko jednemu pracodawcy, a u drugiego w tym czasie pracował, traci prawo do świadczeń chorobowych w firmie A.[/b] Nie może on bowiem podejmować żadnej pracy zarobkowej podczas orzeczonej choroby. Wynika tak z art. 17 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=96D08D528A1EA2D841CB6010A0918972?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 61, poz. 267 ze zm.)[/link].
Dlatego niezrozumiałe jest postępowanie kontrolera ZUS, który wymógł na lekarzu wystawienie wstecznego dokumentu ZUS ZLA. Powinien on wszcząć postępowanie w celu odebrania zatrudnionemu zasiłku chorobowego za cały okres tych zwolnień wypłaconego z tytułu pracy w firmie B.
Drugi pracodawca (firma A) nie powinien natomiast w związku z całą tą sytuacją korygować dokumentów ubezpieczeniowych. Postąpił bowiem prawidłowo. Pracownik przepracował u niego cały okres, kiedy przebywał na zwolnieniu lekarskim w firmie B. Nie przedstawił też zaświadczeń ZUS ZLA. Dlatego firma A miała obowiązek wypłacić za ten czas zatrudnionemu wynagrodzenie za pracę. I tak zrobiła. Teraz nie musi go korygować ani domagać się zwrotu żadnej nadpłaty, bo tej po prostu nie było.