Z chwilą powołania w skład zarządu powstaje stosunek organizacyjny obejmujący pełnienie tej funkcji. I to powołanie wystarczy do prowadzenia spraw spółki (por. art. 208 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B20940F51A405D7A7A7008AD00FDF0B3?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] w przypadku spółek z o.o.). Nie oznacza ono jednak nawiązania stosunku pracy czy cywilnoprawnego. Dlatego jeden z nich zwykle jest zawierany. Zazwyczaj przez podpisanie umowy o pracę lub umowy-zlecenia.
[srodtytul]Zawsze przychód[/srodtytul]
Zatrudnienie członka zarządu na podstawie umowy o pracę powoduje, że o jego prawach i obowiązkach pracowniczych decyduje treść stosunku pracy. A wszystkie wypłaty, które w jego ramach są realizowane, będą oskładkowane. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy stanowi bowiem przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
Tak przewiduje § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=91A7C397494330A77C331B19611F15A0?id=79303]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link].
Oskładkowane będą więc również wypłacane członkom zarządu – zwykle na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników – wynagrodzenia za udział w posiedzeniach zarządu. Będą one bowiem przychodem osiąganym w związku z zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy [b](wyrok SN z 10 stycznia 2006 r., I UK 121/05)[/b].
[srodtytul]Łączenie funkcji[/srodtytul]
Inaczej będzie wyglądała sytuacja członka zarządu, który oprócz organizacyjnego stosunku na pełnienie tej funkcji ma nawiązany stosunek pracy ze spółką np. na stanowisku kierownika działu produkcji.
Jeżeli z tej umowy nie będą wynikały żadne obowiązki zastrzeżone przez kodeks spółek handlowych dla członków zarządu, jak również nie zostanie na niego nałożony obowiązek udziału w posiedzeniach zarządu, to wypłaty za posiedzenia zarządu nie będą wchodziły do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pan Jan 20 maja 2009 r. został powołany w skład zarządu spółki z o.o. W tym samym dniu nawiązał ze spółką stosunek pracy na stanowisku kierownika działu produkcji. W umowie o pracę szczegółowo określono jego obowiązki, które nie obejmowały reprezentacji i prowadzenia spraw spółki. Umowa nie zobowiązywała również do udziału w posiedzeniach zarządu, za które na mocy uchwały wspólników członkowie zarządu otrzymują wynagrodzenie. W związku z tym wypłaty na rzecz pana Jana za posiedzenia zarządu nie będą wchodziły do przychodu ze stosunku pracy. W konsekwencji nie będą stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.[/ramka]
[b]Uwaga![/b] Zawierając z menedżerem umowę o pracę na stanowisku np. dyrektora handlowego, spółki często popełniają błąd, powołując się w preambule takiej umowy na uchwałę o powołaniu w skład zarządu. ZUS i potem sąd mogą wówczas uznać, że umowa o pracę na stanowisku dyrektora jest faktycznie umową o pracę na stanowisku członka zarządu. Zatem wypłaty z tytułu udziału w posiedzeniach zarządu wchodzą do podstawy wymiaru składek.