[b]Rz: Od 1 września można składać wnioski o tzw. abolicję składkową. Na czym ona polega?[/b]

[b]Agata Wiśniewska,dyrektor Departamentu Realizacji Dochodów w centrali ZUS:[/b] Osoby, które w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym u swojego pracodawcy dodatkowo prowadziły pozarolniczą działalność lub przy niej współpracowały, mogą wnioskować o umorzenie składek, odsetek, opłaty prolongacyjnej, opłaty dodatkowej z art. 24 ustawy systemowej. Ma ono szczególny charakter w stosunku do ogólnych zasad wynikających z tej ustawy, bo możliwe jest nie tylko umorzenie należności nieopłaconych, ale w niektórych sytuacjach także umorzenie i zwrot opłaconych składek. Chodzi o okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. Za dorabianie na urlopie macierzyńskim przysługiwać będzie umorzenie składek i odsetek niezależnie od tego, czy zostały one opłacone czy nie. Za opłacone będzie się należał zwrot. Z urlopem wychowawczym natomiast będzie inaczej. ZUS umorzy tylko nieopłacone składki i odsetki, tym zaś, którzy uregulowali należności, zwróci jedynie odsetki. Poza tym umorzenie nie będzie możliwe, jeśli dana osoba opłacała składki, ale z tego tytułu skorzystała ze świadczeń z ubezpieczenia – np. z zasiłku chorobowego lub renty.

[b]Kiedy należy złożyć wniosek i jak powinien on wyglądać?[/b]

Zainteresowani mają czas od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. Przygotowujemy wzór wniosku, który będzie dostępny w naszych oddziałach, na stronie internetowej, ale można też sformułować go samodzielnie. W celu dokonania umorzenia i ustalenia kwoty zwrotu ZUS musi mieć jednoznacznie ustaloną wysokość zobowiązań. Ważne jest więc, aby osoba zainteresowana załączyła do wniosku skorygowane dokumenty rozliczeniowe za okres prowadzenia działalności. Zwykle bowiem płaciła tylko składkę zdrowotną. Kto jeszcze nie dokonał korekty, musi to zrobić. Trzeba też skorygować zgłoszenie do ubezpieczeń.

[b]Kiedy przedsiębiorcze matki dostaną pieniądze?[/b]

Jeśli chodzi o należności z okresu przebywania na zasiłku macierzyńskim, to w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i wszystkich prawidłowych dokumentów ubezpieczeniowych za okres prowadzenia działalności i współpracy. Inaczej ma się sprawa z wychowawczym – tu obowiązuje szczególny termin. Wypłaty będą realizowane do 1 września 2014 r. Ustalamy z MPiPS zasady, które będą obowiązywać przy ustalaniu kolejności dokonywania zwrotów.

[b]Jakie skutki ubezpieczeniowe wywoła pozytywne rozpatrzenie wniosku o abolicję?[/b]

– Kobiety na urlopie macierzyńskim będą mieć zewidencjonowane na koncie w ZUS składki z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Te, którym ZUS umorzy składki z działalności lub współpracy na urlopie wychowawczym, nie będą mieć zapisane na koncie za ten okres nic. Może się to zemścić, np. gdyby w najbliższym czasie dana osoba starała się o rentę. Warto się więc zastanowić, czy nie lepiej opłacić składki za okres urlopu wychowawczego, a wystąpić tylko o umorzenie odsetek.

[b]W jaki sposób zmienią się od września zasady podlegania ubezpieczeniom dorabiających?[/b]

Jeśli osoba na urlopie macierzyńskim (ze stosunku pracy) ma drugi tytuł ubezpieczenia, taki jak działalność pozarolnicza lub współpraca przy niej, praca nakładcza, umowa agencyjna, zlecenie lub umowa o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, a także odpłatna praca więźnia na podstawie skierowania lub też pozostawanie w stanie duchownym, to obowiązkowym tytułem ubezpieczenia jest zasiłek macierzyński. Z tego drugiego tytułu można się ubezpieczyć dobrowolnie. Będzie więc odwrotnie niż dziś. Teraz bowiem to ten drugi tytuł jest silniejszy. Dla osoby mającej w okresie urlopu macierzyńskiego dodatkowe zatrudnienie na umowie o pracę, a także dla spółdzielców rolniczych i celników obowiązkowe będzie ubezpieczenie z obu tytułów. W sytuacji dorabiających na wychowawczym nic się nie zmienia i nadal to ten drugi tytuł jest obowiązkową podstawą ubezpieczenia.

[b]Co to oznacza dla pracodawców dorabiających kobiet?[/b]

Zmiana będzie dotyczyła tych, którzy mają pracownice na urlopach macierzyńskich. Jeżeli kobieta przedstawiła oświadczenie, że w tym czasie będzie podlegała innym ubezpieczeniom, to pracodawca musi pamiętać, że od 1 września traci ono moc. Od tego dnia za taką pracownicę należy przekazywać dokumenty rozliczeniowe z naliczonymi składkami na ubezpieczenia emerytalne i rentowe obliczonymi od wypłaconego zasiłku. Finansuje je budżet państwa.