[b]Rozliczam się ryczałtem według trzech stawek. Jestem osobą niepełnosprawną, w związku z czym przysługuje mi zwrot składki emerytalnej i rentowej z PFRON. Skoro mogę raz w roku w PIT-28 odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, to czy mogę w ten sam sposób doliczyć do przychodu otrzymaną refundację. Według jakiej stawki ją opodatkować? Czy stosować proporcję wynikającą z udziału poszczególnych stawek w całym przychodzie, czy otrzymana refundacja przypisana jest do konkretnej stawki, tak jak odszkodowania z ubezpieczeń?[/b]
Z art. 21 ust. 2a pkt 2 i 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że w razie:
- otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne,
- otrzymania zwrotu uprzednio odliczonych składek na ubezpieczenie społeczne – podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć do przychodu lub należnego ryczałtu za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, kwoty uprzednio odliczone.
Zwrot składek ZUS, które zostały odliczone od przychodów, zwiększa przychody w roku otrzymania tego zwrotu. Nie przewidziano żadnej szczególnej stawki dla tego przychodu (kwoty doliczanej do przychodów). Art. 11 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wskazuje, że jeśli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu, dokonuje odliczeń od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów.
Jeśli zatem składki były odliczane od przychodów proporcjonalnie do udziału przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami w przychodzie ogółem, to także otrzymany zwrot składki powinien być doliczony do przychodów w taki sam sposób, czyli proporcjonalnie.
[i]Autor jest doktorem nauk prawnych, ekspertem podatkowym[/i]