[b] Ile może trwać zwolnienie chorobowe? Czy może być przerwane urlopem? [/b]
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby nie dłuższy niż 182 dni, a podczas ciąży i niezdolności wywołanej gruźlicą przez maksymalnie 270 dni. Tak stanowi art. 8[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768] ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link], dalej ustawa zasiłkowa.
[srodtytul]Z przerwami lub bez[/srodtytul]
Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy. Uwzględnia się w nim również okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
W przerwie pracownik może wykorzystywać urlop wypoczynkowy. Ale samo pójście na wypoczynek nie przerywa liczenia jednego okresu zasiłkowego. Może jednak utrudnić ustalenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego, podobnie jak innego rodzaju przerwy w niezdolności do pracy. Ma to związek z zaprzestaniem (od 1 września 1999 r.) zamieszczania w zwolnieniach lekarskich, przekazywanym płatnikom zasiłku, numerów statystycznych chorób, co zostało spowodowane koniecznością ochrony danych osoby niezdolnej do pracy. Numer statystyczny choroby wpisuje się tylko w oryginale zwolnienia, który przekazywany jest do ZUS, i w kopii pozostawianej w dokumentacji medycznej.
[srodtytul]Kod A w zwolnieniu[/srodtytul]
[b]Jeśli pracownik po urlopie ponownie zapadnie na tę samą chorobę co przed swoimi wakacjami, lekarz powinien wpisać na druku zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA kod literowy A.[/b] Ten kod to informacja dla płatnika zasiłku chorobowego, że musi ustalić, jak długa była przerwa w niezdolności do pracy. Jeżeli nie przekroczyła 60 dni, okresy niezdolności do pracy przed przerwą i po przerwie powinny być zliczone do jednego okresu zasiłkowego. Zwykle tak będzie, bo urlopy wypoczynkowe nie są udzielane na tak długo.
[b]Gdy w niezdolności do pracy wystąpiła przerwa, a w prawidłowo wystawionym zwolnieniu lekarskim nie ma kodu literowego A, powinno to oznaczać, że niezdolność do pracy powstała z innej przyczyny.[/b] W takim wypadku okresu niezdolności do pracy przypadającego przed przerwą (tu: urlopem) nie należy sumować do jednego okresu zasiłkowego z okresem obecnej niezdolności do pracy, powstałej po przerwie. W takim razie powstanie nowy okres zasiłkowy.
[srodtytul]Unikaj nieprawidłowości[/srodtytul]
[b]Lekarze wystawiający zwolnienia lekarskie bardzo często popełniają błąd polegający na niezamieszczaniu kodu literowego A. Może on stać się przyczyną nadpłaty świadczeń (wypłaty zasiłku za zbyt długie okresy) i to bez winy płatnika zasiłku.[/b] W końcu to lekarz nie dopełnia obowiązku wpisania obowiązującego kodu literowego.
Aby uniknąć nieprawidłowości przy ustalaniu okresu wypłaty zasiłku, jeżeli występują wątpliwości, pracodawca powinien zwrócić się do lekarza leczącego o ich wyjaśnienie. Wątpliwości te można wyjaśniać także u orzecznika w oddziale ZUS, do którego wpływają oryginały zwolnień lekarskich zawierające numer statystyczny choroby.
[srodtytul]Uwaga na wyjątki[/srodtytul]
Czasami, mimo że przerwa w okresach orzeczonych w zwolnieniach lekarskich jest dłuższa niż 60 dni, okresy przed przerwą i po przerwie należy wliczać do jednego okresu zasiłkowego. Nowy okres zasiłkowy powstaje bowiem w razie przerwy w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą przyczyną, wynoszącej ponad 60 dni. Musi to być jednak przerwa w niezdolności do pracy, a nie przerwa w przedkładaniu zwolnień lekarskich.
W razie wątpliwości, czy w okresie przerwy wynoszącej ponad 60 dni ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy, czy nie, pracodawca może wystąpić o opinię do lekarza leczącego. Gdy lekarz leczący stwierdzi, że ubezpieczony również w okresie przerwy był niezdolny do pracy, nie powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. W konsekwencji, mimo przerwy w zwolnieniach wynoszącej ponad 60 dni, okresy orzeczonej niezdolności do pracy przed przerwą i po przerwie powinny być wliczone do nowego okresu zasiłkowego.