Z podstawy wymiaru składek wyłączone są składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Wobec tego, jeżeli dany składnik wynagrodzenia przysługuje w stałej wysokości zarówno za okres, kiedy pracownik świadczy pracę, jak i za czas, gdy jest niezdolny do pracy, składnik ten wypłacony za okres pracy stanowi podstawę wymiaru składek.

A za okres, kiedy pracownik jest niezdolny do pracy, składnik ten jest wyłączony z podstawy wymiaru składek. Tym samym pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne od dodatku stażowego przysługującego za okres, kiedy pracownik jest zdrowy i świadczy pracę.

Jeżeli pracodawca od wypłacanego dodatku stażowego za okres świadczenia pracy nie naliczał składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, zobowiązany jest złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych i opłacić składki wraz z odsetkami za zwłokę.

[i]Podstawa prawna: § 2 ust. 1 pkt 24 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F00A446BDBC25C151B4A66C4F250112A?id=77617]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link][/i]