Tak

Od 1 stycznia 2008 r. rencista, który ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy i prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe ma dla niego charakter dobrowolny. Oczywiście musi też uiszczać składki zdrowotne. Społeczne opłaca na zasadach ogólnych, czyli od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia lub 30 proc. minimalnego.

Wynika tak z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Ma on jednak szanse na zwrot przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opłacanych składek emerytalnych i rentowych pod warunkiem terminowej zapłaty. Refundacja przysługuje tylko składek emerytalnej i rentowych ustalonych od podstawy nie wyższej od 60 proc. średniej płacy. Składki wypadkową i dobrowolną chorobową zainteresowany finansuje sam.

Opisane zasady nie dotyczą jednak rencisty będącego wspólnikiem spółki jawnej, czyli czytelnika. Ten, z racji działalności, podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz obowiązkowemu zdrowotnemu.

Potwierdza to art. 9 ust. 4c ustawy.