W przyszłym miesiącu osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą będą się ubiegać o refundację składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe według mniej skomplikowanych zasad.
Tak wynika z projektu nowelizacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=250632]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. (DzU nr 240, poz. 1754 ze zm)[/mail]. Zamierzenia resortu, o których informowaliśmy, wreszcie nabrały kształtów.
[srodtytul]Jeden wniosek[/srodtytul]
[b]Zamiast dwóch dokumentów (Wn-U i INF-U-G) zainteresowani będą składać jeden trzystronicowy wniosek o refundację Wn-U-G.[/b] Będzie zawierał podstawowe dane dotyczące wnioskodawcy, kwoty refundacji i otrzymanej z innego organu niż PFRON pomocy de minimis.
– [b]Z formularza znikną pozycje, w których najczęściej pojawiały się błędy.[/b] Jeśli przedsiębiorca nie wpisze liczby dni prowadzenia działalności, to zamiast wzywać do ich uzupełnienia, przyjmiemy, że prowadził ją cały miesiąc. Jeśli nie zaznaczy, czy pobierał pomoc de minimis, to uznamy, że jej nie uzyskał. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych korekt – wyjaśnia Szczepan Wroński, dyrektor Wydziału Dofinansowań Rynku Pracy w PFRON. Podobnie jak dziś trzeba będzie przesłać wniosek do PFRON do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne.
Nowy wniosek wypełnią tylko osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą. Pozostali beneficjenci (pracodawcy osób niepełnosprawnych, niepełnosprawni rolnicy i rolnicy opłacający składki za niepełnosprawnych domowników) będą się posługiwać dotychczasowymi drukami.
[srodtytul]Przywrócenie terminu[/srodtytul]
Zmiana w rozporządzeniu ucieszy tych, którzy nie złożyli comiesięcznych wniosków o refundacje składek. Będą mieć szansę na wsteczne pobranie pomocy. Termin na złożenie wniosku będzie bowiem przywracany z urzędu. Oznacza to, że zainteresowani nie muszą występować w tej sprawie do PFRON ani wykazywać, że nie było ich winy w jego niedotrzymaniu.
– Dotyczy to wsparcia należnego od 1 stycznia, pod warunkiem że zainteresowany złoży wniosek w ciągu roku od upływu terminu ubiegania się o wsparcie za dany miesiąc – wyjaśnia Urszula Kurowska z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Jeśli np. we wrześniu przedsiębiorczy rencista złoży wniosek o refundację za marzec (którego nie przesłał na czas), to PFRON z urzędu przywróci mu termin i wypłaci wsparcie.
Nie zmieni się natomiast sytuacja osób, które w dokumentach popełniły błędy. Będą musiały je poprawiać na wezwanie PFRON.
[srodtytul]Bez osobnej rejestracji[/srodtytul]
Osoba niepełnosprawna nie będzie już musiała rejestrować się w PFRON 30 dni przed złożeniem dokumentów o pierwszą refundację. Przesłanie pierwszego wniosku Wn-U-G będzie oznaczało rejestrację. Przedsiębiorca będzie jednak musiał do niego dołączyć dokumenty potrzebne do rejestracji (dane takie jak PESEL, REGON, NIP, kopie dokumentów je potwierdzających i aktualnego orzeczenia dotyczącego niepełnosprawności).
– Jeśli nawet zainteresowany zapomni dołączyć dokumenty potwierdzające uprawnienia do refundacji, PFRON wezwie do ich przesłania – uspokaja Szczepan Wroński.
[srodtytul]Ciągle są zaległości[/srodtytul]
Projekt zmiany rozporządzenia został skierowany do konsultacji zewnętrznych.
PFRON wciąż boryka się z problemem wypłat refundacji dla przedsiębiorczych rencistów.
– Do 15 lipca zarejestrowaliśmy ponad 31 tys. niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą. Refundację otrzymało 40 proc. Pozostali złożyli wnioski o wypłatę, ale wymagają one korekty. W porównaniu z początkiem roku wypłacamy nawet trzy razy więcej refundacji. Coraz rzadziej docierają do nas sygnały o braku wypłat. Zwykle się okazuje, że to niepełnosprawni nie złożyli dokumentów lub źle je wypełnili – wyjaśnia Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON.
[ramka][b]Komentuje Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego [/b]
Przywracanie z urzędu terminu na złożenie wniosku o refundację składek bardzo ułatwi życie przedsiębiorcom, szczególnie że będą mogli uzyskać też pomoc za poprzednie miesiące. Sposób wprowadzenia obowiązujących teraz zasad refundacji pozbawił bowiem wiele osób prawa do wsparcia. Poprzednie reguły, tzn. rozliczanie się PFRON z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, były o wiele prostsze i nie wymagały aż takiej biurokratycznej obsługi. Szkoda więc, że nie zdecydowano się na uproszczenie całego systemu. Mam nadzieję, że nastąpi to po wejściu w życie nowego unijnego rozporządzenia dotyczącego wyłączeń grupowych.[/ramka]
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [link=mailto:m.januszewska@rp.pl]m.januszewska@rp.pl[/mail]