Zasadniczo podstawę wymiaru zasiłku liczymy na podstawie wynagrodzenia za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Stanowi tak art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Podwyżka wprowadzona w trakcie pobierania zasiłku chorobowego przez pracownika nie ma żadnego wpływu na wysokość tego świadczenia. Przyznana ze wstecznym wyrównaniem przysługuje za miesiące, kiedy zatrudniony świadczył pracę, ale nie przebywał na zwolnieniu lekarskim.
Jeżeli pracownik otrzymał wyrównanie z tytułu podwyżki za miesiąc, za który wynagrodzenie przyjęliśmy do podstawy wymiaru świadczenia, przeliczamy jego podstawę i sam zasiłek.
Jeżeli więc podwyżka nastąpiła od lutego 2008 r., bez wstecznego wyrównania, to uwzględniamy ją w podstawie wymiaru świadczeń przysługujących najwcześniej od 1 marca. Skoro opisana osoba zachorowała w marcu, to zasiłek ustalamy według wynagrodzenia wypłaconego jej za okres od 1 kwietnia 2007 r. do 31 marca 2008 r. W puli tej wynagrodzenie za luty i marzec 2008 r. uwzględniamy razem z podwyżką.