W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powstała nowa wersja tzw. ustawy rodzinnej. Ma ona wprowadzić zmiany m.in. w kodeksie pracy, przepisach o ubezpieczeniach społecznych, ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych czy ustawie o świadczeniach rodzinnych. Nowe przepisy mają sprzyjać łączeniu pracy zawodowej i życia rodzinnego oraz usunąć część barier blokujących zatrudnianie kobiet.
Zaproponowano ponad trzykrotne zwiększenie składek przekazywanych do ZUS i OFE za pracowników w czasie gdy przebywają na urlopach wychowawczych. Ministerstwo chce zwiększyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe takich osób do kwoty osiąganego przed urlopem wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Takie rozwiązanie ma obowiązywać dopiero za kilka lat. W okresie przejściowym tzn. w latach 2009 -2011 podstawę wymiaru składek ma stanowić wynagrodzenie minimalne.
Rozwiązaniem, które ma zachęcić rodziców do podejmowania pracy na część etatu wówczas, gdy mają prawo do korzystania z urlopu wychowawczego, ma być wprowadzenie ochrony przed wypowiedzeniem im umowy o pracę. Pomysł ten nie podoba się organizacjom pracodawców, z którymi projekt był konsultowany. Ich zdaniem taki przepis może być źródłem nadużyć. Rodzice bardzo łatwo zagwarantują sobie ochronę przed zwolnieniem - wystarczy, że złożą wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy np. tylko o 1/40 etatu.
Projekt przewiduje wydłużenie wymiaru urlopu macierzyńskiego. Będzie on wydłużany do 2014 roku stopniowo do 26 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu i 39 tygodni, jeżeli urodzą się bliźniaki lub większa liczba dzieci. Już w 2009 r. urlop macierzyński zostanie wydłużony o dwa tygodnie.
Pracodawcy będą mogli z pieniędzy przekazanych na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dofinansowywać tworzenie zakładowych żłobków i przedszkoli. MPiPS chce znieść ograniczenie możliwości zarobkowania dla kobiet otrzymujących dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urlopu wychowawczego. Dodatek ten ma być wypłacany także wówczas, gdy dziecko korzysta ze żłobka lub przedszkola.
Becikowe będzie wypłacane tylko tym matkom, które będą regularnie korzystały w czasie ciąży z opieki lekarskiej.