Jeśli czytelniczka pełni obowiązki prokurenta tylko na podstawie powołania i na wykonywanie tych obowiązków nie zawarła zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu, to nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Uzyskiwany wówczas przychód nie wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia emerytalnego.

Jeżeli natomiast na wykonywanie prokury ma zlecenie lub inną umowę o świadczenie usług, to z racji jej wykonywania podlegałaby obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Natomiast ubezpieczenie wypadkowe byłoby konieczne tylko wtedy, gdy tę umowę wykonywałaby w miejscu lub siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Oczywiście obowiązkowa jest też składka zdrowotna, natomiast ubezpieczenie chorobowe – dobrowolne.

Równocześnie przychód ze zlecenia wpływałby na zmniejszenie lub zawieszenie prawa do emerytury. Zgodnie bowiem z art. 104 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS prawo do emerytury lub renty zawiesza się lub te świadczenia zmniejsza, gdy ubezpieczony osiąga przychód z działalności podlegającej ubezpieczeniu społecznemu. Za działalność tę ustawodawca uznał zatrudnienie, służbę lub inną działalność zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działalność wykonywaną za granicą.

Te zasady stosuje się też do osób wyłączonych z ubezpieczenia społecznego, bo mają ustalone prawo do emerytury lub renty, oraz do wykonujących działalność niepodlegającą obligatoryjnemu ubezpieczeniu społecznemu, bo mają je z innego tytułu.

Podstawa prawna:

– art. 9 ust. 4a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)

– art. 104 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (DzU nr 162, poz. 1118 ze zm.)