Aktualizacja: 15.03.2025 06:27 Publikacja: 06.09.2022 07:10
Foto: Adobe Stock
Należy rekomendować przyjęcie osobnej ustawy dotyczącej działalności franczyzowej – to wniosek z najnowszego raportu przygotowanego przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Jego autorem jest dr hab. Rafał Adamus. Jego zdaniem odrębna regulacja będzie bardziej przejrzysta dla zainteresowanych.
Jest jeszcze jeden powód – po rozbudowie franczyzy w przyszłości łatwiejsze będzie znowelizowanie odrębnej ustawy niż wprowadzanie rozproszonych zmian do kodeksu cywilnego czy do innych ustaw. Koncepcja osobnej ustawy zdaniem twórcy raportu pozwala na regulację minimalistyczną i na głęboką ingerencję.
Do 16 marca 2025 r. przedsiębiorcy, którym ubiegłoroczna powódź uniemożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej, mogą składać wnioski o świadczenie interwencyjne - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma redukować biurokrację w różnych obszarach. Rząd nie odebrał jednak fiskusowi narzędzia pozwalającego na nękanie podatników oskarżeniami o rzekome przestępstwa i wydłużaniem terminu dochodzenia danin.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek pierwszy pakiet deregulacyjny opracowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zakłada on wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu firmy już na etapie rozpoczęcia działalności, a także jej rozwoju w kolejnych latach.
Przedsiębiorcy, którzy w drugiej połowie 2024 roku korzystali z obniżonej ceny prądu dostali więcej czasu na złożenie oświadczenia o pomocy de minimis. Pierwotnie termin ten miał upłynąć 28 lutego, ale podpisana przez prezydenta ustawa wydłużyła go do 30 czerwca 2025 roku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Już od 1 kwietnia firmy wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS będą zobowiązane do posiadania adresu do e-Doręczeń - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, które zachęca przedsiębiorców, aby nie czekali do ostatniej chwili, ale założyli skrzynkę już teraz.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Jak dbać o klientów, by wystawili najwyższą ocenę wśród banków? Co zyskują franczyzobiorcy, będąc w banku numer 1 w Polsce? Świetne produkty, zaangażowanie partnerów i system benefitów – to odpowiedź Wojciecha Olearnika, dyrektora departamentu sieci partnerskiej VeloBanku, który w tym roku zaprosi kolejnych 50 franczyzobiorców do współpracy.
Xtreme Fitness Gyms zbliża się do historycznego wydarzenia – otwarcia 100. klubu w Polsce, będącego kulminacją rekordowego wzrostu w 2024 roku. Sieć, która na początku roku liczyła niecałe 60 lokalizacji, zakończy go z imponującym 70-procentowym wzrostem liczby klubów, napędzanym intensywną ekspansją franczyzową. Grudniowa inauguracja setnego klubu potwierdza, że firma obrała kurs na dalszy, dynamiczny rozwój.
Prowadzenie sklepu, punktu gastronomicznego czy usługowego w ramach franczyzy staje się dla coraz większej liczby Polaków sposobem na biznes. Szybko przybywa też firm, które decydują się na rozwój w ramach tego modelu biznesowego.
Narzucanie sztywnych cen odsprzedaży przez franczyzodawcę oznacza, że franczyzobiorca nie ma swobody w kształtowaniu cen sprzedaży produktów lub usług. Może to prowadzić do ograniczenia konkurencji na rynku i jest niekorzystne także dla konsumentów.
Liczba placówek spożywczych kurczy się o 2 proc., ale to tylko część obrazu sytuacji. Dane te obejmują 5-proc. wzrost sieci połączony z 18-proc. spadkiem liczby sklepów niezależnych.
Opłaty bieżące stanowią istotną część wynagrodzenia za korzystanie z franczyzy. Mają one charakter świadczenia okresowego, który spełniany jest w ustalonych wartościach. Jak powinny zostać określone?
Znana amerykańska sieć podpisała właśnie umowy na uruchomienie pierwszych lokali w Irlandii i Rumunii. Oficjalnie rozpoczęła też poszukiwania partnerów franczyzowych także w Polsce i Czechach. To mocna konkurencja dla McDonald'sa czy Burger Kinga.
W formie franczyzy działa kilkadziesiąt dużych sieci oraz dziesiątki tysięcy drobnych przedsiębiorców. Mimo to brakuje sektorowych regulacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas