Aktualizacja: 29.04.2025 19:45 Publikacja: 27.04.2022 17:53
Foto: Adobe Stock
Z danych rządu wynika, że w Polsce działa ponad 1300 sieci franczyzowych i 80 tys. franczyzobiorców. Franczyzobiorcy to zwykle drobni przedsiębiorcy. A franczyzodawcy – podmioty silniejsze, mające nie tylko wiedzę, doświadczenie i sieć dystrybucji, ale też odpowiednie zasoby kapitałowe i wsparcie prawników. Niektóre wykorzystują swoją pozycję i proponują umowy, które są niekorzystne dla franczyzobiorców, gdyż przerzucają na nich nieproporcjonalnie dużą odpowiedzialność.
Ustawową regulację relacji franczyzodawca – franczyzobiorca MS zapowiedziało już dwa lata temu. Nie powiodły się bowiem próby stworzenia wspólnego dla całej branży franczyzowej Kodeksu Dobrych Praktyk, opracowanego z inicjatywy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Projekt w ministerstwie sprawiedliwości przygotowuje zespół ekspercki złożony z legislatorów, prawników i ekspertów z zakresu prawa gospodarczego, powołany przez ministra sprawiedliwości.
Od 28 czerwca wchodzą w życie przepisy ustawy nazywanej polskim Aktem o Dostępności. Dla przedsiębiorców oznacza...
Zamawiający będzie mógł dopuścić do udziału w postępowaniu wykonawców z państw trzecich, ale na mniej korzystnyc...
75 proc. ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym stanowią wzmianki o złożeniu dokumentów finansowych do KRS....
Po spłacie kredytu i wygaśnięciu umowy z jednoosobowym przedsiębiorcą bank bez jego zgody nie może już przetwarz...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przy przetwarzaniu danych osobowych nie ma obowiązku wskazania w treści klauzuli informacyjnej danych adresowych...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas