Aktualizacja: 05.11.2024 15:56 Publikacja: 19.12.2022 15:36
Foto: Adobe Stock
Za sprawą opublikowanego w dniu 3 października 2022 roku projektu ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora („ustawa o działalności windykacyjnej”) oraz opublikowanych w dniu 4 listopada 2022 roku proponowanych zmian do ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi („ustawa o funduszach”) w obszarze sekurytyzacji, projektodawca wyznaczył przyszły kierunek regulacji w zakresie szeroko pojętej windykacji należności. Plan jest następujący – objęcie windykacji przepisami o reglamentowanej działalności gospodarczej, w tym ustanowienie konieczności uzyskania przez firmy windykacyjne zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w tym przedmiocie, a przez windykatorów licencji oraz jednoczesne wyeliminowanie z obrotu prawnego takich podmiotów jak serwiserzy, tj. firm zarządzających pakietami wierzytelności funduszy sekurytyzacyjnych. O ile koncepcja projektodawcy zyska aprobatę w Sejmie i Senacie, bez wątpienia czeka nas rewolucja w windykacji i sekurytyzacji.
Do Sejmu trafi projekt ustawy opóźniający wprowadzenie systemu kaucyjnego. To odpowiedź resortu klimatu i środowiska na apele przedstawicieli handlu.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Termin upadku zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości restrukturyzowanego dłużnika nie biegnie, gdy na podstawie prawa restrukturyzacyjnego niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do jego majątku.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że prawo unijne nie gwarantuje wykonawcom z państw spoza Unii Europejskiej lub państw, z którymi UE nie zawarła stosownych umów, dostępu do rynku zamówień publicznych.
Polscy przewoźnicy drogowi będą mogli korzystać także z pojazdów wynajmowanych i zarejestrowanych w innym państwie UE.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Precedensowy wyrok może w praktyce oznaczać wykluczenie z przetargów firm np. z Turcji czy Chin.
W dniu 17 września 2024 r. przed NSA zapadł wyrok (II GSK 713/21), który może mieć przełomowe znaczenie dla kształtowania się przyszłej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, rozpatrujących skargi na decyzje wydane przez KNF.
Po wejściu w życie implementacji dyrektywy CCD2 zakres swobody komunikacji marketingowej odnoszącej się do kredytów konsumenckich będzie istotnie ograniczony.
Dla obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości korzysta z usług podmiotu prywatnego.
Widać przestrzeń do tego, by państwo wychodziło z działań interwencyjnych na rynku energii i żeby pozwoliło działać rynkowi – stwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Wskazał, że rynkowe ceny energii bywają już bardzo konkurencyjne.
Choć założenie firmy oceniamy jako łatwe, to planuje je mniej osób niż w innych krajach Europy. Za uruchomieniem działalności stoi najczęściej chęć zapewnienia sobie utrzymania. Wśród przyczyn upadku firm są pandemia, brak rentowności biznesu i podatki.
Lubelski komornik ogłosił dwie licytacje akcji Manufaktury Piwa Wódki i Wina. Akcje Manufaktury zostały wycenione na 1,5 mln oraz 4,8 mln zł mimo gigantycznych problemów finansowych spółki. Holding może jednak czekać cała seria egzekucji.
To, że darczyńca przeleje pieniądze z darowizny nie na konto obdarowanego, ale jego wierzyciela np. w związku ze sprzedażą mieszkania nie przekreśla prawa do pełnego zwolnienia podatkowego.
Spadek bezpieczeństwa finansowego, którego w ciągu ostatniego roku doświadczyło 38 proc. firm sektora MŚP, uderzył zarówno w ich kontrahentów, jak i pracowników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas