Prawna ochrona wzorów, a spór z byłym pracownikiem

Ochrona wzoru przemysłowego wymaga dokumentowania własnego udziału w jego tworzeniu i publicznej dystrybucji – wynika z najnowszego wyroku NSA.

Publikacja: 04.05.2023 03:00

Prawna ochrona wzorów, a spór z byłym pracownikiem

Foto: Adobe Stock

Kwestia ta wynikła w sporze między spółką, znanym producentem markowej odzieżowej spółką L., i W., byłym jej pracownikiem, który zaczął jako indywidualny przedsiębiorca działać w branży odzieżowej, wprowadzając na rynek kurtkę bardzo podobną do wzoru kurtki zarejestrowanego przez spółkę.

W efekcie spółka wytoczyła temu przedsiębiorcy proces o nieuczciwą konkurencję, a ten zrewanżował się jej wnioskiem do Urzędu Patentowego o unieważnienie wzoru przemysłowego kurtki na rzecz spółki, z powodu braku w nim tzw. nowości. Na dowód tego przedłożył szkice wzoru tej kurtki, sporządzone przez jego pracownika, a następnie świadka przed sądem, jak też faktury, które miały potwierdzać zamówienie przez W. ponad 900 kurtek według tego wzoru i sprzedaż ponad 200 w okresie mniej więcej trzech miesięcy przed zgłoszeniem przez spółkę wzoru do rejestracji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ABC Firmy
Ta zmiana w prawie może oznaczać kłopoty dla 30 tys. firm. Rzecznik MŚP ostrzega
ABC Firmy
Nowa funkcja w rządowym portalu dla firm. Ma pomóc w sprawdzeniu kontrahenta
ABC Firmy
Rząd chce dekryminalizacji prawa gospodarczego. Co to oznacza?
ABC Firmy
To ostatnie chwile, żeby nie zapłacić więcej za prąd. Mija ważny termin
ABC Firmy
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 1 lipca. Chodzi o e-doręczenia
Reklama
Reklama