Prawna ochrona wzorów, a spór z byłym pracownikiem

Ochrona wzoru przemysłowego wymaga dokumentowania własnego udziału w jego tworzeniu i publicznej dystrybucji – wynika z najnowszego wyroku NSA.

Publikacja: 04.05.2023 03:00

Prawna ochrona wzorów, a spór z byłym pracownikiem

Foto: Adobe Stock

Kwestia ta wynikła w sporze między spółką, znanym producentem markowej odzieżowej spółką L., i W., byłym jej pracownikiem, który zaczął jako indywidualny przedsiębiorca działać w branży odzieżowej, wprowadzając na rynek kurtkę bardzo podobną do wzoru kurtki zarejestrowanego przez spółkę.

W efekcie spółka wytoczyła temu przedsiębiorcy proces o nieuczciwą konkurencję, a ten zrewanżował się jej wnioskiem do Urzędu Patentowego o unieważnienie wzoru przemysłowego kurtki na rzecz spółki, z powodu braku w nim tzw. nowości. Na dowód tego przedłożył szkice wzoru tej kurtki, sporządzone przez jego pracownika, a następnie świadka przed sądem, jak też faktury, które miały potwierdzać zamówienie przez W. ponad 900 kurtek według tego wzoru i sprzedaż ponad 200 w okresie mniej więcej trzech miesięcy przed zgłoszeniem przez spółkę wzoru do rejestracji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
Czy można żądać wypłaty przed naprawą budowlanej fuszerki? Zdecyduje Sąd Najwyższy
ABC Firmy
„To nadregulacja, a nie deregulacja”. Transport odzieży w systemie SENT
ABC Firmy
Przydatna funkcja w mObywatelu dla wielu firm. Jak z niej skorzystać
ABC Firmy
Fundacja rodzinna. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważną zmianą
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
ABC Firmy
Będą uproszczenia przy składaniu ofert przetargowych. Rząd przyjął projekt