Aktualizacja: 25.02.2025 14:19 Publikacja: 25.02.2025 12:48
Foto: Adobe Stock
Obowiązek ten dotyczy mikro, małych i średnich przedsiębiorcach, którzy w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku korzystali z przyjętej ustawowo ceny maksymalnej energii elektrycznej wynoszącej 693 zł/MWh. Zobowiązani są oni do złożenia informacji o pomocy do podmiotu udzielającego pomocy, tj. do swojego sprzedawcy energii elektrycznej na dedykowanym wzorze informacji. Termin składania upływa 28 lutego 2025 r.
Wielu przedsiębiorców uważa, że jest on zbyt krótki. Pisaliśmy na ten temat na łamach pro.rp.pl. W piątek 31 stycznia Paulina Henning-Kloska, minister klimatu i środowiska poinformowała na swoim profilu na platformie X, że jej ministerstwo będzie proponowało przedłużenie terminu do połowy roku. Stosowna ustawa w tej sprawie nie została jednak dotychczas przyjęta.
Leasing samochodu to popularna forma finansowania, z której często korzystają przedsiębiorcy. Zawarcie umowy leasingu wiąże się jednak z istotnymi obowiązkami, zwłaszcza w zakresie ubezpieczenia pojazdu a także likwidacji szkód. Eksperci Rzecznika Finansowego przygotowali kompleksowy poradnik na ten temat.
Członek zarządu spółki kwalifikującej się do upadłości nie zwolni się z płacenia jej długów, wskazując, że miała ona jakieś aktywa, jeśli ciężko było je sprzedać.
Prawnicy i przedsiębiorcy w większości pozytywnie oceniają nową propozycję przepisów implementujących akt o sztucznej inteligencji, w tym wprowadzenie tzw. piaskownic regulacyjnych. Wątpliwości budzi jednak np. kwestia wszczęcia postępowania w razie stwierdzenia, że mogło dojść do naruszenia AI aktu lub ustawy.
Uproszczenie ustalania składki zdrowotnej, wyłączenie mikro i małych firm z raportowania ESG, przyspieszenie wydawania zezwoleń administracyjnych, minimum półroczne vacatio legis w ustawach dotyczących gospodarki - to kilka z czternastu postulatów, jakie rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska przekazała w czwartek premierowi Donaldowi Tuskowi.
Skrócenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni i likwidacja innych przeszkód w działalności gospodarczej to istota projektu deregulacyjnego dla biznesu. Wkrótce ma trafić na obrady rządu.
Litwa rozpoczęła demontaż połączeń elektroenergetycznych z Rosją i Białorusią po synchronizacji sieci z Unią Europejską. Odzyskane konstrukcje, przewody, słupy i urządzenia trafią tam, gdzie są codziennie niszczone przez rosyjskiego agresora – na Ukrainę.
Putin polecił Gazpromowi zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Królewca za pomocą dostaw LNG. Rosyjska enklawa w Unii jest od dziesięciu dni odcięta od zasilania z Rosji i Białorusi. To skutek synchronizacji sieci republik bałtyckich w Unią.
Po tym, jak w ubiegły weekend Litwa, Łotwa i Estonia odłączyły się po 65 latach od rosyjskich sieci energetycznych i podłączyły do zachodnich, ceny prądu nad Bałtykiem poszły w górę. Wilno uspokaja, że nie ma to związku z synchronizacją.
Zostało tylko jedno posiedzenie Sejmu na przyjęcie ustawy, która wydłuża termin na złożenie informacji o skorzystaniu z pomocy de minimis i uniknięcie wysokich rachunków za prąd dla firm.
Sri Lanka już trzeci dzień pozostaje bez prądu. Służby próbują bezskutecznie przywrócić pełną wydajność krajowej sieci po tym, jak małpa wywołała rozległą awarię, pozbawiając prądu 22 mln mieszkańców wyspy.
Ustawa o zamrożeniu cen energii obowiązuje do trzeciego kwartału tego roku – przypomniała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska na anternie RMF FM.
Unijnym politykom nie udało się zmusić społeczeństw do przesiadki na elektryki. Teraz przygotowują grunt do nowych regulacji, które na pewno zwiększą koszty transportu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas