- Zamierzam wyrabiać drobną biżuterię. Nie wiem jeszcze, z jakiego materiału będzie ona wytwarzana. Czy to ma jakieś znaczenie? Czy działalność ta może być opodatkowana w formie karty podatkowej i czy muszę prowadzić w związku z nią jakieś ewidencje? – pyta czytelnik.
Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący m.in. działalność: usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zakres tej działalności i limit zatrudnienia określa załącznik nr 4 do ustawy. Wspomniana część I tabeli wymienia wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z metalu, przy których wytwarzaniu podatnik może opłacać podatek w formie karty podatkowej.
Z kolei w części II tabeli mamy wyroby z ceramiki. Pod symbolem PKWiU ex 32.13.10.0 sklasyfikowano biżuterię sztuczną i podobne wyroby. Natomiast w części III tabeli mamy wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego ze szkła. Biżuteria sztuczna i podobne wyroby (dotyczy wyłącznie: – biżuterii sztucznej szklanej) wymieniona jest pod symbolem PKWiU ex 32.13.10.0.
Ustawodawca przewidział także możliwość wyrobu biżuterii z innych materiałów. Otóż część IV tabeli wymienia wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z drewna, wikliny, słomy, rogożyny, trzciny, łuby oraz papieru. I tu także znajdziemy biżuterię pod symbolem PKWiU ex 32.13.10.0 – Biżuteria sztuczna i podobne wyroby (dotyczy wyłącznie: – biżuterii sztucznej, pozostałej – z drewna). Rodzaj wyrobów z drewna został tu zawężony. Warto dodać, że w części V tabeli mamy wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego włókiennicze, które już nie przewidują biżuterii (spotkać tu jednak można kolczyki robione na szydełku).
Jak widać, to, z czego chce pan wytwarzać biżuterię, istotne jest do określenia symbolu PKWiU. Jednak wytwarzanie wszystkich wymienionych jej rodzajów uprawnia do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy ci są jednak obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi. Kopie tych rachunków i faktur muszą przechowywać w kolejności numerów, w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.