Zasada trwałości decyzji administracyjnej

Decyzji ostatecznej służy tzw. domniemanie legalności, co oznacza, że jest ona ważna i powinna być wykonywana dopóty, dopóki nie zostanie zmieniona, uchylona lub nie zostanie stwierdzona jej nieważność przez właściwy organ i z zachowaniem właściwego postępowania.

Publikacja: 10.08.2022 07:15

Zasada trwałości decyzji administracyjnej

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z wyrażoną w art. 16 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: kpa) zasadą trwałości decyzji administracyjnych, decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kpa lub ustawach szczególnych. Przykładowo, decyzja organu pierwszej instancji staje się ostateczna wobec jej niezaskarżenia odwołaniem lub w przypadku jej utrzymania w mocy przez organ odwoławczy w wyniku rozpatrzenia odwołania. Decyzja organu odwoławczego jest zawsze ostateczna.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Uproszczenia dla firm są w ustawie. Dlaczego ich nikt nie stosuje?
Administracja
Zarządzanie. Jak zwiększyć efektywność administracji publicznej?
Administracja
Reforma planistyczna – jak interpretować przepisy przejściowe?
Administracja
Czy urząd miasta jest obowiązany do pobrania podatku u źródła?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Czy radni z komisji rewizyjnej mogą wziąć pod lupę miejskie spółki?