Aktualizacja: 16.12.2020 12:58 Publikacja: 16.12.2020 02:00
Foto: Adobe Stock
Tak uważa Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Nie podzielił on stanowiska wojewody śląskiego, który unieważnił uchwałę rady gminy. Zarzucił jej naruszenie art. 14 ust. 1 oraz art. 11b ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 15zzx ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej jako: ustawa covidowa).
Zdaniem wojewody podjęcie w trybie zdalnym i przegłosowanie korespondencyjne uchwały rady gminy nastąpiło z naruszeniem zasady jawności. Z nagrania sesji rady wynika, że w sali obrad urzędu gminy obecny był jej przewodniczący w asyście dwóch, a później trzech osób spoza składu radnych. Nie zarejestrowano obrazu obradujących radnych, ich dyskusji nad projektem uchwały ani głosowania nad nim. Jawnością objęte były tylko czynności techniczne, tzn. podano wynik głosowania i odczytano głosy poszczególnych radnych. Mieszkańcy gminy nie mogli obserwować obrad i głosowania. Ponadto, omawiając poszczególny punkt obrad, przewodniczący ograniczył się wyłącznie do odczytania tytułu projektu uchwały, poinformowania o stanowisku właściwej komisji, imiennym głosowaniu radnych, po czym stwierdził podjęcie uchwały. Wojewoda odniósł się również do art. 15zzx ust. 1 ustawy covidovej. Według niego przepis pozwala na zdalne obradowanie i podejmowanie rozstrzygnięć przez organy gminy, ale to nie oznacza, że sesja zwołana w tym trybie może naruszać ogólną zasadę jawności z art. 14 ust. 1 oraz art. 11b o samorządzie gminnym. Nie ma w obowiązującym stanie prawnym przepisu, który pozwalałby gminie na ograniczenie zasady jawności.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas