Aktualizacja: 15.01.2025 06:39 Publikacja: 10.10.2022 22:00
Foto: Adobe Stock
Chociaż prace nad programem Południowy Bałtyk na lata 2021–2027 formalnie jeszcze się nie zakończyły, znane są jego podstawowe założenia. Z celami, priorytetami, które zostały wyznaczone w wyniku negocjacji pomiędzy państwami, władzami regionalnymi i Komisją Europejską, można się zapoznać studiując robocze wersje dokumentów programowych. Co więcej już teraz ruszają pierwsze nabory wniosków na propozycje projektów, które miałyby być w przyszłości finansowane z jego budżetu. Zainteresowane podmioty mogą przedstawić, w jaki sposób, za pomocą jakich narzędzi, dałoby się urzeczywistnić cele programu, przyczynić się do jego skutecznej realizacji w perspektywie sięgającej 2030 roku.
Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje radnym prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Przewiduje też sankcje za złamanie tego zakazu.
Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu nie można rozciągnąć na prowadzenie szkoły niepublicznej.
Długość okresów wykluczenia wskazuje art. 111 prawa zamówień publicznych. Kontrowersje budzi termin, od którego liczy się wykluczenie.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Spółka komunalna wykonująca zadania publiczne ma obowiązek udostępniania informacji publicznej jej dotyczącej, jak i związanej z podejmowaną przez nią działalnością, na wniosek albo w Biuletynie Informacji Publicznej.
Po okresie świąteczno-noworocznym w styczniu 2025 r. zgodnie z harmonogramem startują nowe nabory wniosków od przedsiębiorców. – Pierwszy miesiąc tego roku można określić słowem różnorodność – ocenia ekspertka od pozyskiwania funduszy unijnych.
Aby wykluczyć spółkę z unijnych procedur udzielania zamówień publicznych i przyznawania unijnych dotacji, urzędnik zatwierdzający musi ocenić zachowanie podmiotu, któremu zarzucono uchybienie w sposób konkretny i zindywidualizowany – uznał Sąd Unii Europejskiej.
Przedsiębiorcy mogą w tym roku liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Wsparcie będzie dostępne w programach krajowych i regionalnych. Ich zestawienie przygotowała firma Grant Thornton.
Gminy oraz inne samorządy mogą tworzyć grupy VAT, co pozwala usprawnić rozliczenia podatkowe i osiągnąć korzyści finansowe. Choć zainteresowanie tą opcją jest umiarkowane, liczba takich grup systematycznie rośnie. Warto rozważyć takie rozwiązania.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać różnych dotacji podmiotom spoza sektora finansów publicznych. Ta forma wsparcia, szczególnie w zakresie ochrony zabytków, podlega jednak szczególnym zasadom planowania i rozliczania w budżecie samorządu.
Członkowie zarządu spółek komunalnych działają w złożonym otoczeniu prawnym, na styku prawa handlowego i administracyjnego. By uniknąć odpowiedzialności, powinni szczególnie zadbać o udokumentowany proces decyzyjny, stały monitoring sytuacji finansowej oraz prawidłowe gospodarowanie mieniem komunalnym.
Instytucje odpowiedzialne za realizację programu „Polska–Słowacja” ogłosiły dwa nabory wniosków. Łącznie dają one szansę pozyskania blisko 3,5 mln euro dotacji. Wnioski o wsparcie można składać do końca lutego.
„Zwiększenie potencjału przyrodniczego w regionie” to nazwa części 2.15 programu „Fundusze europejskie dla Kujaw i Pomorza”. Wnioski o dofinansowanie z jego środków będą przyjmowane do 17 lutego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas