Aktualizacja: 19.04.2025 21:47 Publikacja: 30.11.2022 11:02
Foto: Adobe Stock
Możliwość kwestionowania rozstrzygnięć urzędników to jedno z podstawowych praw ich adresatów. Procedury administracyjne przewidują mechanizmy gwarantujące je nawet w niektórych przypadkach, gdy odwołanie czy zażalenie jest złożone po terminie. Ale jest to wyjątek, a nie zasada. Potwierdza to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 24 października 2022 r.
Spór dotyczył odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie udzielenia zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Konkretnie chodziło o rozbudowę drogi powiatowej o ścieżkę pieszo-rowerową, na którą na wniosek zarządu powiatu zgodę wydał starosta. Informacja o wydaniu decyzji zgodnie z art. 11f ust. 3 tzw. specustawy drogowej, czyli o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, w formie obwieszczenia została umieszczona na tablicy informacyjnej w siedzibie starostwa i gminy, na ich stronach internetowych, a także trafiła do prasy lokalnej. Dodatkowo o wydaniu decyzji zawiadomiono dotychczasowych właścicieli i użytkowników wieczystych.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas