Niewiedza o obwieszczonej decyzji też szkodzi

Okoliczności doręczenia korespondencji zgodnie z procedurą ze specustawy drogowej i brak wiedzy w tym zakresie nie uprawdopodobni braku winy w uchybieniu terminu do wniesienia odwołania.

Publikacja: 30.11.2022 11:02

Niewiedza o obwieszczonej decyzji też szkodzi

Foto: Adobe Stock

Możliwość kwestionowania rozstrzygnięć urzędników to jedno z podstawowych praw ich adresatów. Procedury administracyjne przewidują mechanizmy gwarantujące je nawet w niektórych przypadkach, gdy odwołanie czy zażalenie jest złożone po terminie. Ale jest to wyjątek, a nie zasada. Potwierdza to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 24 października 2022 r.

Spór dotyczył odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie udzielenia zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Konkretnie chodziło o rozbudowę drogi powiatowej o ścieżkę pieszo-rowerową, na którą na wniosek zarządu powiatu zgodę wydał starosta. Informacja o wydaniu decyzji zgodnie z art. 11f ust. 3 tzw. specustawy drogowej, czyli o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, w formie obwieszczenia została umieszczona na tablicy informacyjnej w siedzibie starostwa i gminy, na ich stronach internetowych, a także trafiła do prasy lokalnej. Dodatkowo o wydaniu decyzji zawiadomiono dotychczasowych właścicieli i użytkowników wieczystych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama