Istotne i nieistotne odstąpienie od projektu budowlanego

Możliwe jest zaakceptowanie odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego tylko wtedy, gdy nie został jeszcze zakończony proces budowlany – inwestycja nie została wybudowana. W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje się, że kwestia „istotności odstąpienia” pozostawiona została uznaniu administracyjnemu.

Publikacja: 28.06.2023 11:26

Istotne i nieistotne odstąpienie od projektu budowlanego

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 36a ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej: p.b.) istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej (starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu albo wojewodę).

W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32–35 p.b. dotyczące m.in. warunków wydania pozwolenia na budowę, zakresu przedmiotowego pozwolenia na budowę, załączników do wniosku o pozwolenie na budowę, projektu budowlanego, sprawdzenia projektu, stosuje się odpowiednio do zakresu dokonywanej zmiany (art. 36a ust. 3 p.b.).

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jakie zmiany w szkoleniu urzędników?
Administracja
Egzamin na urzędnika mianowanego. Jakie zmiany w 2025 roku?
Administracja
Pożyczka dla szpitala a VAT
Administracja
Kto ustala skład społecznej komisji mieszkaniowej - orzeczenie WSA
Administracja
Dlaczego warto zainteresować się partnerstwem publiczno-prywatnym?