Reklama
Rozwiń

Co zrobić z nadwyżką środków w gminie

Mam wątpliwość związaną z projektowaniem budżetu na 2024. W budżecie mamy nadwyżkę środków z opłat za zezwolenia na alkohol ok. 50 tys. zł. W tym roku ich nie wydamy w gminie. Czy musimy angażować te środki na 2024 na cele związane z gminnym programem alkoholowym czy można je „zawiesić” w budżecie na 2024 a potem wykorzystać na inne cele? – pyta radna.

Publikacja: 17.10.2023 02:00

Co zrobić z nadwyżką środków w gminie

Foto: Adobe Stock

Analizę pytania należy przeprowadzić z uwzględnieniem regulacji ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W art. 41 ust. 1 ww. ustawy postanowiono, że – w celu pozyskania dodatkowych środków na finansowanie zadań określonych w art. 41 ust. 1 gminy pobierają opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, o których mowa w art. 18. We wspomnianym art. 41 ust. 1 ustawy postanowiono, że prowadzenie działań związanych z profilaktyką, rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gmin. W szczególności zadania te obejmują:

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Czy w domu jednorodzinnym może być osiem mieszkań?
Administracja
Katarzyna Wójcik: Patodeweloperka kwitnie
Administracja
Czy towar i rzecz oznaczają to samo? Nie w podatkach
Administracja
Czy uczniowie mogą widzieć ogródek piwny ze szkoły?
Administracja
Opłata adiacencka – obowiązek gmin i koszt właścicieli
Administracja
Zaległości podatkowe nie mogą pozbawić dotacji