Aktualizacja: 14.01.2025 00:06 Publikacja: 09.04.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie projektów wpisujących się w cele działania 9.6 „Rewitalizacja obszarów innych niż miejskie”. Na ich wsparcie ma blisko 91 mln zł, przy czym maksymalny poziom dotacji dla jednego przedsięwzięcia to pięć mln zł. Co kryje się pod hasłem rewitalizacji? Jakie są cele przywołanej części programu „Fundusze Europejskie dla Mazowsza”?
Analizując opis tego działania, należy zauważyć, że głównym celem zgłaszanych projektów powinno być wspieranie zintegrowanego rozwoju społecznego, gospodarczego, środowiskowego, kulturowego, przy jednoczesnym dbaniu o dziedzictwo naturalne, zrównoważoną turystykę oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Jak zatem widać, cele zaznaczone są szeroko, a dodać należy, że wszystkie podejmowane działania powinny mieć także walor integracyjny. To znaczy być tak zaprojektowane, aby w jak największym stopniu przyczyniać się do tzw. włączania społecznego wszystkich grup mieszkańców. Co to oznacza w praktyce, jakiego rodzaju projekty inwestycyjne wolno tutaj zgłaszać i kto może to robić?
Spółka komunalna wykonująca zadania publiczne ma obowiązek udostępniania informacji publicznej jej dotyczącej, jak i związanej z podejmowaną przez nią działalnością, na wniosek albo w Biuletynie Informacji Publicznej.
Oddając w państwa ręce kolejne wydanie dodatku „Administracja”, szczególnej uwadze chciałbym polecić trzy materiały poświęcone możliwości tworzenia grup podatkowych VAT przez gminy oraz ich spółki komunalne.
Brak możliwości identyfikacji kierowców, którzy rzeczywiście korzystają z miejsc parkingowych, nie wyklucza opodatkowania VAT.
Tworzenie szkół czy przedszkoli publicznych ponad potrzeby jest wykluczone. Utrzymywanie ich bowiem ze środków w ilości przekraczających potrzeby danej wspólnoty nie jest w interesie publicznym.
Rada gminy sama nie może uwzględnić skargi do sądu administracyjnego na własny akt prawa miejscowego, bo oznacza to stwierdzenie jego nieważności. A rada takiej kompetencji nie posiada.
Naukowcy przedstawili nowy materiał, który może stać się biodegradowalną alternatywą dla tworzyw sztucznych opartych na ropie naftowej. Znalazłby zastosowanie m.in. w przemyśle opakowaniowym czy w urządzeniach biomedycznych.
Po okresie świąteczno-noworocznym w styczniu 2025 r. zgodnie z harmonogramem startują nowe nabory wniosków od przedsiębiorców. – Pierwszy miesiąc tego roku można określić słowem różnorodność – ocenia ekspertka od pozyskiwania funduszy unijnych.
Aby wykluczyć spółkę z unijnych procedur udzielania zamówień publicznych i przyznawania unijnych dotacji, urzędnik zatwierdzający musi ocenić zachowanie podmiotu, któremu zarzucono uchybienie w sposób konkretny i zindywidualizowany – uznał Sąd Unii Europejskiej.
Przedsiębiorcy mogą w tym roku liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Wsparcie będzie dostępne w programach krajowych i regionalnych. Ich zestawienie przygotowała firma Grant Thornton.
Gminy oraz inne samorządy mogą tworzyć grupy VAT, co pozwala usprawnić rozliczenia podatkowe i osiągnąć korzyści finansowe. Choć zainteresowanie tą opcją jest umiarkowane, liczba takich grup systematycznie rośnie. Warto rozważyć takie rozwiązania.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać różnych dotacji podmiotom spoza sektora finansów publicznych. Ta forma wsparcia, szczególnie w zakresie ochrony zabytków, podlega jednak szczególnym zasadom planowania i rozliczania w budżecie samorządu.
Członkowie zarządu spółek komunalnych działają w złożonym otoczeniu prawnym, na styku prawa handlowego i administracyjnego. By uniknąć odpowiedzialności, powinni szczególnie zadbać o udokumentowany proces decyzyjny, stały monitoring sytuacji finansowej oraz prawidłowe gospodarowanie mieniem komunalnym.
Instytucje odpowiedzialne za realizację programu „Polska–Słowacja” ogłosiły dwa nabory wniosków. Łącznie dają one szansę pozyskania blisko 3,5 mln euro dotacji. Wnioski o wsparcie można składać do końca lutego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas