Reklama
Rozwiń

Opinia o sprzedaży alkoholu musi mieć podstawę prawną

Stwierdzenie przez sąd administracyjny nieważności uchwał nie oznacza, że odpadła norma kompetencyjna do działania organu.

Publikacja: 17.04.2024 04:30

Nowy rząd wypracował nadwyżkę w budżecie państwa

Nowy rząd wypracował nadwyżkę w budżecie państwa

Foto: Adobe Stock

Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych wydała postanowienie, w którym pozytywnie zaopiniowała wniosek firmy w sprawie sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 18 proc. zawartości alkoholu, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Na postanowienie to złożyła sprzeciw prokuratura okręgowa, twierdząc, że postanowienie zostało wydane bez podstawy prawnej, czyli na podstawie nieistniejących uchwał rady gminy: w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży i w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Prokuratura wyjaśniła, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokami z listopada i grudnia 2021 r. uznał te uchwały za nieważne. Ponieważ orzeczenie sądu o nieważności uchwały wywiera skutek wsteczny, to – zdaniem prokuratury – należy uznać, że 29 czerwca 2021 r., czyli w dniu wydania postanowienia gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, nie istniała w obiegu prawnym uchwała rady gminy, na podstawie której mogłaby być wydana przedmiotowa opinia gminnej komisji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Czy "era papierowa" w urzędach się kończy?
Administracja
EZD w administracji – jak prowadzić elektroniczną dokumentację?
Administracja
Jaka stawka VAT za udostępnianie boiska stadionu miejskiego?
Administracja
Zakup usługi analitycznej z zagranicy a podatek u źródła
Administracja
Czy za częstszy odbiór szkła i papieru gmina może żądać opłaty dodatkowej?