Kiedy można wykreślić zabytek z rejestru zabytków?

Wpis do rejestru zabytków nieruchomości bądź obiektów ruchomych powoduje, że są one objęte szczególną ochroną. Żeby zabytek został wykreślony z rejestru, muszą zostać spełnione określone warunki.

Publikacja: 13.08.2024 04:30

Kiedy można wykreślić zabytek z rejestru zabytków?

Foto: Adobe Stock

Opieka nad zabytkami wiąże się z wymaganiami wobec jego właściciela, a po stronie organu konserwatorskiego - ze stałym obowiązkiem czuwania nad tym czy nie ustały podstawy takiej ochrony. Stan faktyczny - z uwagi na upływ czasu - może się zmienić. Wynika to zarówno ze stanu technicznego zabytku, który może ulegać stałemu i powolnemu lub gwałtownemu pogorszeniu, jak i z nowych ustaleń naukowych. Z takich powodów może zostać złożony wniosek o skreślenie z rejestru zabytków. Postępowanie toczy się przed ministrem właściwym ds. kultury i sztuki. Nie istnieją ograniczenia co do liczby złożonych wniosków o skreślenie z rejestru zabytków. Zatem kolejny taki wniosek właściciela nieruchomości, złożony po wydaniu ostatecznej decyzji odmownej, obliguje ministra do jego merytorycznego rozpoznania, mimo istnienia w obrocie prawnym uprzedniej decyzji odmownej.

Pozostało 86% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Jak gminy powinny przygotować się do reformy planistycznej?
Administracja
Teresa Siudem: Planistyczna karuzela dopiero przed nami
Administracja
Czy gmina może wynająć lokal bibliotece?
Administracja
Polska i Saksonia wzmocnią współpracę w zakresie edukacji, kultury i turystyki
Materiał Promocyjny
Energetycznych wyspiarzy będzie przybywać
Administracja
Kiedy płatnik może wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?