Kiedy można wykreślić zabytek z rejestru zabytków?

Wpis do rejestru zabytków nieruchomości bądź obiektów ruchomych powoduje, że są one objęte szczególną ochroną. Żeby zabytek został wykreślony z rejestru, muszą zostać spełnione określone warunki.

Publikacja: 13.08.2024 04:30

Kiedy można wykreślić zabytek z rejestru zabytków?

Foto: Adobe Stock

Opieka nad zabytkami wiąże się z wymaganiami wobec jego właściciela, a po stronie organu konserwatorskiego - ze stałym obowiązkiem czuwania nad tym czy nie ustały podstawy takiej ochrony. Stan faktyczny - z uwagi na upływ czasu - może się zmienić. Wynika to zarówno ze stanu technicznego zabytku, który może ulegać stałemu i powolnemu lub gwałtownemu pogorszeniu, jak i z nowych ustaleń naukowych. Z takich powodów może zostać złożony wniosek o skreślenie z rejestru zabytków. Postępowanie toczy się przed ministrem właściwym ds. kultury i sztuki. Nie istnieją ograniczenia co do liczby złożonych wniosków o skreślenie z rejestru zabytków. Zatem kolejny taki wniosek właściciela nieruchomości, złożony po wydaniu ostatecznej decyzji odmownej, obliguje ministra do jego merytorycznego rozpoznania, mimo istnienia w obrocie prawnym uprzedniej decyzji odmownej.

Pozostało 86% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Zabezpieczenie źródła trzeba uwzględnić w rozliczeniu CIT
Administracja
Jak wygląda pomoc publiczna w ujęciu administracyjno-prawnym?
Administracja
Czy wyjścia do teatru, kina i parków rozrywki można finansować z dotacji oświatowej?
Administracja
Nauczyciele. Czy dopłata gminy do kosztów nauki podlega PIT?
Administracja
Podatkowe skutki restrukturyzacji trzeba oceniać racjonalnie
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.