Aktualizacja: 21.11.2024 17:12 Publikacja: 18.09.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
SPIS TREŚCI
Dr hab. Zbigniew Grzymała: Gmina jest oceniana zarówno przez własną radę, Regionalną Izbę Obrachunkową (RIO), jak też mieszkańców podczas wyborów. Ocena kondycji finansowej gminy nie jest tym samym, co ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Gminy są kontrolowane na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim takiej kontroli podlega budżet gminy, który jest podstawowym planem finansowym gminy ukazującym jej sytuację finansową. Kontrola dochodów i wydatków odbywa się na podstawie dostarczanych sprawozdań finansowych. Jedne dostarczane są co miesiąc, inne co kwartał, jeszcze inne raz na rok. Sprawozdania te trafiają z danych wydziałów gminy do włodarza gminy, a po jego akceptacji do RIO. Izba ta pełni rolę finansowego organu kontrolnego. Przykładowo sprawozdanie Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego (dalej: jst) oraz Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych jst wysyłane jest co miesiąc i raz na rok. Poza tym gospodarka środkami publicznymi jest jawna. Na przykład zgodnie z art. 37 ustawy o finansach publicznych zarząd jst podaje do publicznej wiadomości w terminie do końca miesiąca następującego po zakończeniu kwartału kwartalną informację o wykonaniu budżetu jst, w tym kwotę deficytu albo nadwyżki, itd. Gmina sporządza też wieloletnie prognozy finansowe, które opiniuje RIO, i przekazuje je ministrowi finansów.
Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.
Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.
Władze krajowe, regionalne i lokalne mogą włączyć się do wspólnych projektów z partnerami z Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy. W kilku działaniach do pozyskania jest 27 mln euro.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Władze krajowe, regionalne i lokalne mogą włączyć się do wspólnych projektów z partnerami z Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy. W kilku działaniach do pozyskania jest 27 mln euro.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Sekretarz nie mógł skutecznie wprowadzić pod obrady rady miasta uchwały w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia burmistrza.
Fakt, że w umowie przedsięwzięcie określono jako przebudowę drogi, a nie rozbudowę, nie oznacza, że nie poprawiło się bezpieczeństwo ruchu drogowego na przejściu dla pieszych - uznał WSA ws. cofnięcia dofinansowania.
Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany w przepisach o podatku od nieruchomości, spółki komunalne powinny dokonać wnikliwego przeglądu swojego inwentarza.
Z wyroku TSUE wynika, że to zamawiający ma decydować o tym, w jaki sposób miałoby następować ograniczenie dostępu do zamówień z takich krajów jak np. Chiny czy Turcja. W Urzędzie Zamówień Publicznych trwa analiza treści tego orzeczenia.
Dotacje dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych mogą być wydawane wyłącznie na dofinansowane realizacji zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Ale co to w rzeczywistości oznacza?
Na skutek zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego do samorządów ma trafić w 2025 r. o 26 mld zł więcej niż w roku bieżącym – mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas