Reklama
Rozwiń

Zmiany w prawie budowlanym: ograniczenia w stwierdzeniu nieważności decyzji budowlanych

Celem nowelizacji prawa budowlanego było wzmocnienie zasady trwałości decyzji administracyjnych. Należy więc przyjąć, że zamiarem ustawodawcy było odniesienie nowych przepisów również do pozwoleń wydanych przed 19 września 2020 r.

Aktualizacja: 14.11.2020 16:02 Publikacja: 14.11.2020 00:01

Zmiany w prawie budowlanym: ograniczenia w stwierdzeniu nieważności decyzji budowlanych

Foto: Adobe Stock

Obowiązujące od 19 września 2020 r., zmiany do ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (PBud), wprowadzają długo wyczekiwane ograniczenie możliwości stwierdzenia nieważności dwóch najistotniejszych decyzji w procesie budowlanym tj. pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na użytkowanie. Do PBud dodano art. 37b na mocy którego „Nie stwierdza się nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 5 lat".oraz art. 59h, który stanowi, że „Nie stwierdza się nieważności decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na użytkowanie stała się ostateczna". Oba przepisy przewidują, że w takiej sytuacji będzie miał odpowiednie zastosowanie art. 158 par. 2 kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), z którego wynika, że jeżeli nie można stwierdzić nieważności decyzji, organ ogranicza się do stwierdzenia wydania zaskarżonej decyzji z naruszeniem prawa oraz wskazania okoliczności, z powodu których nie stwierdził nieważności decyzji.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów