Zmiany w prawie budowlanym: ograniczenia w stwierdzeniu nieważności decyzji budowlanych

Celem nowelizacji prawa budowlanego było wzmocnienie zasady trwałości decyzji administracyjnych. Należy więc przyjąć, że zamiarem ustawodawcy było odniesienie nowych przepisów również do pozwoleń wydanych przed 19 września 2020 r.

Aktualizacja: 14.11.2020 16:02 Publikacja: 14.11.2020 00:01

Zmiany w prawie budowlanym: ograniczenia w stwierdzeniu nieważności decyzji budowlanych

Foto: Adobe Stock

Obowiązujące od 19 września 2020 r., zmiany do ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (PBud), wprowadzają długo wyczekiwane ograniczenie możliwości stwierdzenia nieważności dwóch najistotniejszych decyzji w procesie budowlanym tj. pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na użytkowanie. Do PBud dodano art. 37b na mocy którego „Nie stwierdza się nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 5 lat".oraz art. 59h, który stanowi, że „Nie stwierdza się nieważności decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na użytkowanie stała się ostateczna". Oba przepisy przewidują, że w takiej sytuacji będzie miał odpowiednie zastosowanie art. 158 par. 2 kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), z którego wynika, że jeżeli nie można stwierdzić nieważności decyzji, organ ogranicza się do stwierdzenia wydania zaskarżonej decyzji z naruszeniem prawa oraz wskazania okoliczności, z powodu których nie stwierdził nieważności decyzji.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami