Aktualizacja: 16.03.2020 16:43 Publikacja: 16.03.2020 17:30
Foto: Adobe Stock
Przepisy o zamówieniach publicznych przewidują, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, o czym stanowi art. 22 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (dalej Pzp) oraz art. 57 ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej nowe Pzp). Sankcją za niespełnianie warunków udziału przez wykonawcę jest jego wykluczenie. Zasadą jest więc, że wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia musi samodzielnie wykazać spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Ustawa przewiduje jednak wyjątki od tej zasady. Przede wszystkim, wykonawcy w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu mogą wziąć udział w postępowaniu wspólnie na mocy art. 23 ust. 1 ustawy Pzp oraz art. 58 ustawy nowe Pzp tworząc tzw. konsorcja. Jeśli więc zamawiający udzieli zamówienia wykonawcom występującym wspólnie i zrealizują oni umowę o zamówienie publiczne powstaje pytanie: czy każdy z tych wykonawców może powoływać się następnie na doświadczenie zdobyte w konsorcjum, aby wykazać spełnianie warunków udziału w postępowaniu w kolejnym postępowaniu przetargowym. Krajowa Izba Odwoławcza oraz sądy powszechne orzekają w tym zakresie z uwzględnieniem ważnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 4 maja 2017 r. w sprawie C- 387/14 (Esaprojekt).
Co się stanie, jeżeli szkoła nie wpisze liczby uczniów do systemu do 30 września? Czy uchwałą można wykluczyć wydatki z dotacji oświatowej na środki trwałe? Czy z dotacji oświatowej można sfinansować nagrody dla nauczycieli? Co mówi na to RIO?
Kogo organ nadzoru architektoniczno-budowlanego może wezwać do dostarczenia ocen technicznych lub ekspertyz? Kto ponosi ich koszty? Kiedy organ nakaże rozbiórkę samowoli budowlanej?
Czy w przypadku wymaganych konsultacji uchwały wystarczy, że sejmik województwa ustali, jaki adres elektroniczny wskazał do konsultacji właściwy organ statutowy związku zawodowego? Czy musi sprawdzić aktualność tego adresu?
Włodarze i skarbnicy regularnie muszą sprawdzać określone wskaźniki. Ich zarządzanie finansami jednostki samorządu terytorialnego podlega też okresowej kontroli różnych organów – mówią dr hab. Zbigniew Grzymała i dr Agnieszka Wójcik-Czerniawska
Całą flotą trzeba zarządzać: na bieżąco serwisować, dbać o każde auto i reagować w razie nieplanowanych zdarzeń, a w przypadku skali staje się to nie lada wyzwaniem.
Fundowane pracownikom szkolenia mogą podlegać zwolnieniu z podatku. Fiskus potwierdza to w interpretacjach. Jakie są warunki skorzystania z ulgi?
Formalizm zamówień publicznych wymaga od wykonawców biorących udział w przetargach dbałości o rzetelność i obiektywizm przekazywanych do oceny zamawiającego informacji. Nierzadko brak precyzyjności, pobieżna weryfikacja dokumentacji zamówienia lub brak obiektywizmu decyduje o tym, czy wykonawca uzyska zamówienie.
Zatajając „błędy przeszłości” lub wypełniając niestarannie dokumenty przetargowe, można narazić się na wykluczenie z postępowania o zamówienie publiczne.
Co się stanie, jeżeli szkoła nie wpisze liczby uczniów do systemu do 30 września? Czy uchwałą można wykluczyć wydatki z dotacji oświatowej na środki trwałe? Czy z dotacji oświatowej można sfinansować nagrody dla nauczycieli? Co mówi na to RIO?
Włodarze i skarbnicy regularnie muszą sprawdzać określone wskaźniki. Ich zarządzanie finansami jednostki samorządu terytorialnego podlega też okresowej kontroli różnych organów – mówią dr hab. Zbigniew Grzymała i dr Agnieszka Wójcik-Czerniawska
Część inwestycji, jak w przypadku budowy warszawskiego tramwaju do Wilanowa, złapała spory poślizg.
Zachodniopomorskie gminy, ich jednostki organizacyjne lub inne podmioty prowadzące placówki dla najmłodszych mogą sięgnąć po środki na ich rozwój.
Dzisiaj gminy „zarabiają” na odpadach, które mają wyższą wartość niż koszt ich zagospodarowania. Co się stanie, gdy nadwyżka ta zniknie z ich budżetu?
Zakup recyklomatu i zbieranie na rzecz operatora systemu kaucyjnego frakcji kaucyjnych, to nie jest zadanie gminy, zwłaszcza w sytuacji, w której niewykorzystana kaucja ma trafiać do operatorów systemu kaucyjnego – mówi Maciej Kiełbus, prawnik.
Wędkarstwo ma w naszym kraju wielu zwolenników. Spędzając czas w ten sposób, należy jednak pamiętać o przepisach. Mandaty podczas wędkowania grożą nie tylko za brak karty wędkarskiej.
Zmiana czasu z letniego na zimowy nieodłącznie kojarzy nam się z coraz krótszymi dniami. Termin, gdy przestawiamy zegarki cofając wskazówki o godzinę, jest datą ruchomą. Kiedy wypada zmiana czasu na zimowy w 2024 roku? Czy to już dziś?
Choć temperatury wciąż mamy letnie i w najbliższych dniach takie pozostaną, to już za chwilę będziemy musieli odnaleźć się w jesiennej rzeczywistości. Kiedy dokładnie kończy się lato i kiedy wypada pierwszy dzień jesieni? To zależy, czy mówimy o jesieni astronomicznej, kalendarzowej, czy meteorologicznej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 19 na 20 sierpnia Ukraina była celem ataku dronów. Eksplozje rozlegały się w miastach Równe i Chmielnicki, w Iwano-Frankiwsku aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Krajowy Plan Odbudowy to potężne pieniądze z unijnego programu wsparcia europejskich gospodarek po perturbacjach związanych z pandemią. Mogą po nie sięgać także polscy przedsiębiorcy. Do wyboru mają długą listę programów.
Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że przyjmie mandat do Parlamentu Europejskiego, z którego zrezygnować ma Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO.
Zapewniam, że mamy broń, której użycie będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami. Broń ta jest dostępna i znajduje się w stanie pełnej gotowości – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
Legia Warszawa przegrała drugi kolejny mecz i trzeci w tym sezonie. W obecności 20 tysięcy widzów uległa w Szczecinie Pogoni 0:1.
Nowo odkryta asteroida, nazwana 2024 PT5, zostanie tymczasowo przechwycona przez ziemską grawitację i będzie krążyć wokół naszej planety od 29 września do 25 listopada. Następnie skała kosmiczna powróci na orbitę wokół Słońca.
W amerykańskiej branży technologicznej zawrzało po piątkowych doniesieniach o tym, że firma Qualcomm złożyła Intelowi ofertę przejęcia.
Jeżeli ktoś uważa, że transmitowane w telewizji posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu to pokazówka, a z powodzią dałoby się walczyć równie skutecznie, gdyby premier zarządzał wszystkim z Warszawy – ma rację. Ale Donald Tusk nie mógł zachować się inaczej.
Do niecodziennego zdarzenia doszło na pokładzie skandynawskich linii lotniczych SAS. Jedna z pasażerek znalazła w zaserwowanym jej podczas lotu daniu mysz. Gryzoń zmusił załogę do lądowania awaryjnego.
W wieku 81 lat zmarł profesor Antoni Fałat. Był malarzem, grafikiem i rysownikiem, jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych.
Układ burzowy, który spustoszył Europę Środkową, przyniósł w czwartek drugi raz z rzędu niszczycielskie powodzie do północnowłoskiego regionu Emilia-Romania, zmuszając ludzi do opuszczenia domów.
Elektrownia Three Mile Island, miejsce najgorszej katastrofy nuklearnej w USA, zostanie ponownie otwarta. Będzie sprzedawać energię wyłącznie Microsoftowi, który potrzebuje jej do zasilania swojej sztucznej inteligencji.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że w najbliższych dniach będą prowadzone intensywne prace dotyczące rozwiązań prawnych ukierunkowanych na zapewnienie maksymalnie wysokiej skuteczności państwa w walce z przestępczością na polskich drogach.
Jeszcze 12 tysięcy klientów Tauron Dystrybucja nie ma dostępu do prądu. W niedzielę, 15 września, było to ponad 100 tys. Elektrownie wodne spółki Tauron nadal są zalane.
W obiegu informacji podczas powodzi jest coś niepokojącego i bardzo bym prosił, żeby sprawdzić, gdzie on szwankuje – powiedział premier Donald Tusk do prezydenta Wroclawia i wojewody dolnośląskiego podczas posiedzenia sztabu kryzysowego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie pomagać w organizowaniu wyjazdów dzieci powodzian na zielone szkoły. Uruchomiono specjalny system za pomocą którego te działania będą koordynowane.
Długie trzymanie się rynków krajów objętych sankcjami Zachodu coraz drożej kosztuje austriacką grupę bankową. Ogromne zyski zarabiane na rosyjskiej wojnie szybko mogą się zamienić w rosnące straty. Austriacy sprzedali właśnie białoruski oddział ze stratą 300 mln euro. W Rosji mogą stracić jeszcze więcej, bo Kreml już zamroził ich potężne aktywa.
Itaka, największe polskie biuro podróży, otworzyła 200. salon firmowy. Nowy punkt sprzedaży wycieczek znajduje się w Gliwicach, w Parku Handlowym Arena. W tym roku touroperator planuje jeszcze otworzenie trzech nowych salonów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas