Zamówienia publiczne: kiedy można powołać się na wiedzę i doświadczenie zdobyte w konsorcjum?

Chociaż Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że jedynie konkretny zakres i faktyczny udział mogą stanowić podstawę posługiwania się doświadczeniem zdobytym w konsorcjum, to tezy wyrażone w tym wyroku są przez organy orzekające różnie interpretowane.

Publikacja: 16.03.2020 17:30

Zamówienia publiczne: kiedy można powołać się na wiedzę i doświadczenie zdobyte w konsorcjum?

Foto: Adobe Stock

Przepisy o zamówieniach publicznych przewidują, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, o czym stanowi art. 22 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (dalej Pzp) oraz art. 57 ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej nowe Pzp). Sankcją za niespełnianie warunków udziału przez wykonawcę jest jego wykluczenie. Zasadą jest więc, że wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia musi samodzielnie wykazać spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Ustawa przewiduje jednak wyjątki od tej zasady. Przede wszystkim, wykonawcy w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu mogą wziąć udział w postępowaniu wspólnie na mocy art. 23 ust. 1 ustawy Pzp oraz art. 58 ustawy nowe Pzp tworząc tzw. konsorcja. Jeśli więc zamawiający udzieli zamówienia wykonawcom występującym wspólnie i zrealizują oni umowę o zamówienie publiczne powstaje pytanie: czy każdy z tych wykonawców może powoływać się następnie na doświadczenie zdobyte w konsorcjum, aby wykazać spełnianie warunków udziału w postępowaniu w kolejnym postępowaniu przetargowym. Krajowa Izba Odwoławcza oraz sądy powszechne orzekają w tym zakresie z uwzględnieniem ważnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 4 maja 2017 r. w sprawie C- 387/14 (Esaprojekt).

Pozostało 86% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Dotacje oświatowe. Na co wolno przeznaczyć, jak rozliczyć, jak wygląda kontrola RIO?
Administracja
Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?
Administracja
To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?
Administracja
Jak utrzymać dobrą kondycję finansową gminy?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Administracja
Czy wartość kursu językowego dla pracownika może być zwolniona z PIT?