Reklama

Zamówienia publiczne: kiedy można powołać się na wiedzę i doświadczenie zdobyte w konsorcjum?

Chociaż Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że jedynie konkretny zakres i faktyczny udział mogą stanowić podstawę posługiwania się doświadczeniem zdobytym w konsorcjum, to tezy wyrażone w tym wyroku są przez organy orzekające różnie interpretowane.

Publikacja: 16.03.2020 17:30

Zamówienia publiczne: kiedy można powołać się na wiedzę i doświadczenie zdobyte w konsorcjum?

Foto: Adobe Stock

Przepisy o zamówieniach publicznych przewidują, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, o czym stanowi art. 22 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (dalej Pzp) oraz art. 57 ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej nowe Pzp). Sankcją za niespełnianie warunków udziału przez wykonawcę jest jego wykluczenie. Zasadą jest więc, że wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia musi samodzielnie wykazać spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Ustawa przewiduje jednak wyjątki od tej zasady. Przede wszystkim, wykonawcy w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu mogą wziąć udział w postępowaniu wspólnie na mocy art. 23 ust. 1 ustawy Pzp oraz art. 58 ustawy nowe Pzp tworząc tzw. konsorcja. Jeśli więc zamawiający udzieli zamówienia wykonawcom występującym wspólnie i zrealizują oni umowę o zamówienie publiczne powstaje pytanie: czy każdy z tych wykonawców może powoływać się następnie na doświadczenie zdobyte w konsorcjum, aby wykazać spełnianie warunków udziału w postępowaniu w kolejnym postępowaniu przetargowym. Krajowa Izba Odwoławcza oraz sądy powszechne orzekają w tym zakresie z uwzględnieniem ważnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 4 maja 2017 r. w sprawie C- 387/14 (Esaprojekt).

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Administracja
Wielki problem z małymi kwotami. Co stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych?
Administracja
Teresa Siudem: Czy postępowanie administracyjne przyspieszy?
Administracja
Zmiany w postępowaniu administracyjnym – jak stosować prawo w praktyce
Administracja
Jak prawidłowo oznaczyć stronę postępowania?
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Administracja
Czy gmina może odliczyć VAT od budowy lodowiska wniesionego aportem do spółki?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama