Parkingi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

W projektach parkingowych najczęściej stosowany jest model koncesyjny, w którym wynagrodzenie koncesjonariusza związane jest z prawem do eksploatacji infrastruktury i pochodzi, co do zasady, z opłat od użytkowników.

Publikacja: 09.03.2020 17:45

Parkingi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

W ciągu ostatniej dekady stopniowo wzrasta aktywność związana z realizacją przedsięwzięć w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W 2009 r. zawarto jedynie dwie umowy o PPP o łącznej wartości 9 mln zł, podczas gdy przez kolejne dziesięć lat ich liczba wzrosła do 141 o wartości ok 7,3 mld zł. Zgodnie z aktualnym raportem rynku PPP, do najpopularniejszych sektorów należą sport i turystyka (148 wszczętych postępowań) oraz efektywność energetyczna (54 wszczęte postępowania). Na szczególną uwagę zasługuje również sektor infrastruktury drogowej, w którym w okresie 2009-2019 zainicjowano aż 85 postępowań. W najbliższych latach sektor ten powinien cieszyć się nieustającym zainteresowaniem, bowiem – zgodnie z Bazą zamierzeń inwestycyjnych PPP (www.ppp.gov.pl/baza-zamierzen-inwestycyjnych-ppp/) do realizacji planowanych jest przynajmniej 26 kolejnych postępowań.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Jak gminy powinny przygotować się do reformy planistycznej?
Administracja
Teresa Siudem: Planistyczna karuzela dopiero przed nami
Administracja
Czy gmina może wynająć lokal bibliotece?
Administracja
Polska i Saksonia wzmocnią współpracę w zakresie edukacji, kultury i turystyki
Administracja
Kiedy płatnik może wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.