Aktualizacja: 02.03.2020 12:33 Publikacja: 02.03.2020 17:00
Foto: Fotolia.com
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 7 lutego 2020 r. (sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.802. 2019.2.MSU) rozstrzygnął wątpliwości dotyczące zasad opodatkowania VAT odszkodowania wypłacanego w sytuacji przymusowego udostępnienia nieruchomości w celu posadowienia na niej infrastruktury miejskiej.
Wniosek w omawianej sprawie złożyło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. (wnioskodawca, spółka), w której 100 proc. akcji posiada gmina (miasto). W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie dostawy wody i odprowadzania ścieków, w celu realizacji inwestycji celu publicznego, dla wnioskodawcy została wydana decyzja prezydenta miasta, uprawniająca do posadowienia infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej na prywatnej nieruchomości. Skutkowało to ograniczeniem korzystania z tej nieruchomości przez właściciela (spółkę z o.o.), a także zmniejszeniem jej wartości. Wnioskodawca zawarł z właścicielem nieruchomości umowę, na podstawie której właścicielowi zostało przyznane stosowne odszkodowanie.
Wydatki związane z zaspokojeniem roszczeń mniejszościowych akcjonariuszy spółki przejętej w związku z przymusowym wykupem akcji są kosztem uzyskania przychodu.
To wnioskodawca powinien dołożyć wszelkiej staranności, aby wykazać, że dane inwestycje służą realizacji celów pomocy de minimis. Na czym polega pomoc publiczna państwa? Kto i na jakich zasadach może ją otrzymać?
Organy i sądy administracyjne nie wypracowały jak dotąd jednolitego stanowiska, czy można finansować z dotacji oświatowej wizyty podopiecznych w kinach, teatrach czy parkach rozrywki. W którym kierunku skłania się najnowsze orzecznictwo WSA?
Urząd gminy może wyodrębnić środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli we własnym budżecie. Czy taka dopłata jest przychodem nauczyciela podlegającym PIT i czy powstają z jej tytułu obowiązki wobec fiskusa?
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent. Klienci, którzy otworzą CitiKonto, będą mogli skorzystać przez 4 miesiące z promocyjnego oprocentowania 7,2% na koncie oszczędnościowym do kwoty 100 000 złotych. Tym razem dodatkowo można zgarnąć nawet 320zł!
Związek wydatków na zaspokojenie roszczeń akcjonariuszy mniejszościowych z przychodami spółki jest wystarczająco istotny, by uznać je za koszty.
Formentor oferuje szeroki wybór silników i technologii.
Umowy najmu lub dzierżawy nie gwarantują trwałego, pewnego prawa do korzystania z przestrzeni nad lub pod gruntem i mogą nie być wystarczająco atrakcyjne z perspektywy inwestorów. Problem może rozwiązać ustawa o własności warstwowej.
W okolicach budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli znajduje się instalacja artystyczna, która prezentuje stado strusi – wszystkie one, z wyjątkiem jednego, chowają głowę w piasek. Dla setek osób mijających je codziennie, to symbol przypominający o tym, że nie możemy odwracać głowy od spraw unijnych i musimy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu procesu legislacyjnego w UE.
Rozliczenia dofinansowań z perspektywy 2014-2021 dobiegają końca, jednak coraz częściej słyszy się o zobowiązaniu beneficjentów programów współfinansowanych ze środków unijnych do zwrotu środków. Kiedy organ może wezwać do zwrotu środków i jak wygląda procedura z tym związana?
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa do składania wniosków o dofinansowanie. Termin na przesłanie aplikacji upływa 26 września.
Spółka organizująca festyn dla lokalnej społeczności nie zaliczy wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Termin na złożenie wniosku o wykup gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste minął 31 sierpnia. Na co powinni przygotować się użytkownicy wieczyści, którzy czekają na rozpatrzenie wniosków?
Organy i sądy administracyjne nie wypracowały jak dotąd jednolitego stanowiska, czy można finansować z dotacji oświatowej wizyty podopiecznych w kinach, teatrach czy parkach rozrywki. W którym kierunku skłania się najnowsze orzecznictwo WSA?
Związek wydatków na zaspokojenie roszczeń akcjonariuszy mniejszościowych z przychodami spółki jest wystarczająco istotny, by uznać je za koszty.
Ponad 2200 osób przebywających w przyfrontowych obwodach w Ukrainie otrzyma wsparcie od medyków. Projekt jest finansowany przez polski MSZ.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 6 na 7 września, po ataku drona na obwód woroneski w Rosji, doszło do ewakuacji kilku miejscowości.
Lekarze, dentyści, farmaceuci oraz adwokaci, radcowie i aplikanci nie będą mogli zgłaszać naruszeń objętych tajemnicą zawodową.
Francuzi pierwszy raz od sześciu lat stracili trzy gole w meczu domowym i przegrali na otwarcie Ligi Narodów z Włochami 1:3, bo znów byli bezbarwni w ataku, a tym razem zawiodła także defensywa.
Niezidentyfikowany obiekt latający znaleziono w miejscowości Kamionka Stara, niedaleko białoruskiej granicy. Jest to prawdopodobnie balon meteorologiczny.
Autorka, prowadzący i wydawca satyrycznego programu „Minęła 20”, który był przed kilkoma laty emitowany w TVP Info, zostali w piątek skazani na 5 miesięcy ograniczenia wolności za odcinek z plastelinowymi karykaturami Hanny Gronkiewicz-Waltz i Jerzego Owsiaka.
Włosi osiągnęli porozumienie z Komisją Europejską w sporze dotyczącym koncesji na zabudowę włoskich plaż. Znaleziono rozwiązanie, które zapewni równowagę między potrzebą otwarcia się na nowych przedsiębiorców a ochroną dotychczasowych.
Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości plan reformy dotyczącej tzw. neosędziów to upokorzenie wszystkich sędziów w Polsce – ocenił europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki.
Naukowcy z University of Texas przeprowadzili udany eksperyment, który może mieć ogromny potencjał do zastosowania w medycynie. W pionierskim badaniu zastosowali specjalny preparat, który sprawił, że skóra żywych myszy stała się przezroczysta.
Niemieccy śledczy twierdzą, że sześcioosobowa grupa nurków, która rzekomo podłożyła materiały wybuchowe z jachtu żaglowego „Andromeda”, została przeszkolona w Polsce
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska ma zamiar korzystać z immunitetu sędziowskiego w związku z wszczęciem śledztwa w sprawie niezwoływania przez nią posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu. Jak tłumaczy nie ma innego wyjścia, bo sędziemu nie wolno zrzec się immunitetu. Poza tym samo wszczęcie śledztwa uważa za "temat zastępczy".
Amerykanin Taylor Fritz po raz pierwszy w karierze wystąpi w finale turnieju wielkoszlemowego. O zwycięstwo w US Open zagra z włoskim liderem rankingu ATP Jannikiem Sinnerem.
Solo dining czyli samotne jedzenie w restauracjach, jeszcze niedawno budziło mieszane uczucia. Dziś staje się coraz bardziej popularne i akceptowane. W pędzącym świecie to sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków i skupienie na przyjemności jedzenia.
Kancelaria premiera Donalda Tuska zakazała emisji spotu promującego program "Aktywny Rodzic", w którym występowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Premier stwierdził, że to autopromocja „rodem z czasów rządów PiS”.
Sama Platforma sugerowała, ze potrzebny jest jeden kandydat na prezydenta całej koalicji - mówił w rozmowie z RMF FM wiceminister obrony narodowej, Paweł Zalewski.
W przyszłym roku Polska Grupa Górnicza ma zakontraktować sprzedaż 17 mln ton węgla. Zgodnie z umową społeczną miało to być około 21-22 mln ton. Górnicza "Solidarność" chce spotkania z rządem m.in. w tej sprawie.
Izraelscy żołnierze mieli zastrzelić Aysenur Ezgi Eygi, obywatelkę USA i Turcji, w czasie protestu na Zachodnim Brzegu przeciwko rozszerzaniu osiedli żydowskich osadników na okupowanych terenach.
Były wiceprezydent USA z Partii Republikańskiej Dick Cheney zadeklarował, że w listopadzie, w wyborach prezydenckich odda głos na kandydatkę Demokratów Kamalę Harris, a nie na Donalda Trumpa. Podobną deklarację złożyła wcześniej jego córka, Liz Cheney.
"Czy Ukraina powinna mieć prawo do atakowania zachodnią bronią celów wojskowych znajdujących się w głębi Rosji?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Michel Barnier, nowy premier Francji, udzielił pierwszego wywiadu, w którym zapowiedział, że będzie sprawował swój urząd niezależnie od prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, ale zasygnalizował też, że będzie bronił niektórych przeprowadzonych przez prezydenta Francji reform.
Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
- Nie możemy dać się obrażać. Doprecyzujemy zakaz fałszowania historii ludobójstwa na Polakach na Wołyniu - ogłosił poseł PiS Przemysław Czarnek.
Po 24 lutego 2022 r. Polska się zmieniła: wraz z rolą, jaką odegrała na arenie międzynarodowej, pojawiły się duma i aspiracje. Dlatego Wołyń nie jest dziś wyłącznie sprawą przeszłości: coraz szerzej oczekiwanie załatwienia tej sprawy jest kwestią z porządku tu i teraz.
Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, że Zachód pozbawia Ukrainę możliwości przeprowadzania ataków na dalekie zaplecze frontu w czasie, gdy Rosja rozszerza swój potencjał w tym zakresie, m.in. pozyskując pociski balistyczne z Iranu i Korei Północnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas