Czy w uchwale ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej trzeba określić sztywne zasady tej inicjatywy?

Pominięcie przez radę gminy w uchwale któregokolwiek z elementów określonych w przepisie, oznacza brak pełnej realizacji upoważnienia ustawowego, co skutkuje istotnym naruszenie prawa.

Publikacja: 13.01.2020 15:30

Posiedzenie zespołu samorządowego w ramach Forum Debaty Publicznej

Posiedzenie zespołu samorządowego w ramach Forum Debaty Publicznej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

- Planujemy na najbliższej sesji przyjąć uchwałę w sprawie tzw. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Czy w jej ramach trzeba określić w uchwale sztywne reguły tworzenia komitetów przez obywateli? Skoro ma to być inicjatywa obywatelska, to wg radnych nie możemy tworzyć zbyt formalnych zasad z tym związanych, a zasady muszą być maksymalnie uproszczone.

Z art. 40 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wynika, że na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy. Istotność rej regulacji jest akcentowana m.in. w orzecznictwie sądowo – administracyjnym. Przykładowo, w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 28 sierpnia 2018 r. (sygn. akt II SA/Ol 472/18) stwierdzono: Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy. Przepis ten upoważnia radę gminy do wydawania aktów prawa miejscowego o charakterze wykonawczym, których zadaniem jest wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie szczególnej, w granicach i zakresie przedmiotowym w nim określonym, z uwzględnieniem specyfiki i potrzeb danej gminy. Odstąpienie od tej zasady narusza związek formalny i materialny pomiędzy aktem wykonawczym a ustawą, co z reguły stanowi istotne naruszenie prawa.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Wszystkie grzechy spółek komunalnych
Administracja
Członek zarządu „nie wykpi” się łatwo od odpowiedzialności
Administracja
Nadzorowanie radnych nie powinno ograniczać ich samodzielności
Administracja
Obywatelom nie można rzucać kłód pod nogi
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Administracja
Deweloper powinien ujawnić plan na zagospodarowanie całego osiedla
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń