Czy w uchwale ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej trzeba określić sztywne zasady tej inicjatywy?

Pominięcie przez radę gminy w uchwale któregokolwiek z elementów określonych w przepisie, oznacza brak pełnej realizacji upoważnienia ustawowego, co skutkuje istotnym naruszenie prawa.

Publikacja: 13.01.2020 15:30

Posiedzenie zespołu samorządowego w ramach Forum Debaty Publicznej

Posiedzenie zespołu samorządowego w ramach Forum Debaty Publicznej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

- Planujemy na najbliższej sesji przyjąć uchwałę w sprawie tzw. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Czy w jej ramach trzeba określić w uchwale sztywne reguły tworzenia komitetów przez obywateli? Skoro ma to być inicjatywa obywatelska, to wg radnych nie możemy tworzyć zbyt formalnych zasad z tym związanych, a zasady muszą być maksymalnie uproszczone.

Z art. 40 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wynika, że na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy. Istotność rej regulacji jest akcentowana m.in. w orzecznictwie sądowo – administracyjnym. Przykładowo, w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 28 sierpnia 2018 r. (sygn. akt II SA/Ol 472/18) stwierdzono: Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy. Przepis ten upoważnia radę gminy do wydawania aktów prawa miejscowego o charakterze wykonawczym, których zadaniem jest wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie szczególnej, w granicach i zakresie przedmiotowym w nim określonym, z uwzględnieniem specyfiki i potrzeb danej gminy. Odstąpienie od tej zasady narusza związek formalny i materialny pomiędzy aktem wykonawczym a ustawą, co z reguły stanowi istotne naruszenie prawa.

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Administracja
Teresa Siudem: Kto odpowiada za ochronę ludności cywilnej?
Administracja
Ochrona ludności w czasach spokojnych – nowe obowiązki samorządów
Administracja
Szkoda planistyczna. Kiedy właściciel ma prawo do odszkodowania?
Administracja
Od kiedy liczyć wypłaty dla strażaków-ratowników?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Administracja
Na wybrane gminy Opolszczyzny i województwa łódzkiego czekają pieniądze z KPO
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska