Zbiorcza faktura korygująca - kiedy rozliczyć rabat

Zbiorcza faktura korygująca przychód, wystawiona w z tytułu udzielenia bonifikaty za tzw. przyrost sprzedaży, w roku podatkowym następującym po roku, w którym wystawione zostały pierwotne faktury, powinna być rozliczona na bieżąco, tj. w dniu jej wystawienia, a nie wstecz.

Publikacja: 19.11.2019 17:30

Zbiorcza faktura korygująca - kiedy rozliczyć rabat

Foto: Adobe Stock

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 sierpnia 2019 r. (0111-KDIB1-1.4010.258.2019.1.BSA).

W omawianej sprawie korekty faktur nie są spowodowane błędami rachunkowymi (np. arytmetycznymi/kalkulacyjnymi), czy innymi oczywistymi omyłkami. Przedmiotowe korekty są bowiem dokonywane przez spółkę lub jej kontrahentów w sposób zamierzony i wynikają z konkretnych przesłanek biznesowych. Tym samym, korekty przychodów spółki, które mają na celu dostosowanie jej rentowności powinny być wykazywane na bieżąco, tj. w okresie rozliczeniowym, w którym spółka wystawi daną fakturę korygującą lub inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Nie można zatem zgodzić się ze stanowiskiem, że wystawienie zbiorczej faktury korygującej dokumentującej rabaty, za tzw. przyrost sprzedaży z tytułu dostaw towarów lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w poprzednim roku podatkowym, powinno zostać ujęte do celów podatku dochodowego od osób prawnych jako zmniejszenie przychodu uzyskanego przez wnioskodawcę w poprzednim roku podatkowym.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo