Skorzystanie z ustawowej opcji nie pozbawia przywileju

Przedłużenie roku podatkowego nie skutkuje zmianą go na inny niż kalendarzowy, skoro następne lata podatkowe, zgodnie z umową spółki, są zgodne z rokiem kalendarzowym.

Aktualizacja: 24.08.2021 14:37 Publikacja: 24.08.2021 11:02

Skorzystanie z ustawowej opcji nie pozbawia przywileju

Foto: Adobe Stock

W lipcu 2020 r. spółka wystąpiła o interpretację w zakresie CIT. Konkretnie chodziło o to czy może skorzystać z preferencyjnej 9 proc. stawki obowiązującej od 1 stycznia 2019 r.?

We wniosku wyjaśniła, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została zawarta 30 listopada 2018 r. w momencie złożenia podpisów przez wspólników spółki, z wykorzystaniem wzorca dostępnego przez S24. W umowie wskazano, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy. Jednak z zastrzeżeniem, że pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2019 r. Pierwszy przychód z działalności spółka osiągnęła dopiero w kwietniu 2019 r. i wtedy rozpoczęła faktyczną działalność gospodarczą. Podatniczka podkreśliła też, że za cały 2019 rok osiągnęła przychód znacznie poniżej 1.200.000 euro.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia