Aktualizacja: 31.08.2021 14:51 Publikacja: 31.08.2021 11:10
Foto: Adobe Stock
Każdy dosyć instynktownie, ale i w pewnym zakresie bazując na swoim doświadczeniu, potrafi opisać czym jest podatek. Jest to konkretna i relatywnie pewna kwota pieniężna, którą jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia do budżetu publicznego w związku z obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Nieco więcej trudności może sprawić rozróżnienie między podatkiem a opłatą czy też składką, zwłaszcza, że sam ustawodawca potrafi posługiwać się tymi terminami dosyć niekonsekwentnie.
Polska ustawa o fundacji rodzinnej skończyła rok, a ta w Liechtensteinie niedługo będzie miała 100 lat. Co przyciąga „duży biznes” do tego małego kraju?
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wielu światowej sławy przedsiębiorców wybiera Liechtenstein jako miejsce siedziby i prowadzenia swoich fundacji. Co sprawia, że podejmują taką decyzję? Dlaczego kraj ten jest uznawany za europejską stolicę fundacji prywatnych?
W Parlamencie Europejskim rozpoczęły się wysłuchania kandydatów na unijnych komisarzy, ale i burzliwe dyskusje nad kolejnymi wieloletnimi ramami finansowymi UE. Jakie czekają nas zmiany?
Zgodnie z nowymi przepisami dyrektywy NIS 2, które Polska powinna była wdrożyć do 17 października 2024 roku, tysiące podmiotów prywatnych oraz publicznych będzie zobowiązanych do spełnienia szeregu nowych wymagań z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Podział spółki przez wyodrębnienie to jeden z wysoce użytecznych instrumentów prawa korporacyjnego. Obszarem, w którym ten typ podziału spółki znajdzie zastosowanie są transakcje sprzedaży części majątku spółki.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Zatrudnianie żołnierzy pełniących służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej i aktywnej rezerwy będzie od 12 listopada 2024 r. wiązało się dla pracodawcy z profitami w podatkach i lepszą sytuacją w przetargach.
Coraz popularniejszym zjawiskiem stają się tzw. flipy, tj. przenoszenie wybranych aktywów poza Polskę.
Rolnik niebędący podatnikiem VAT powinien wystawić na rzecz osób przebywających u niego na wypoczynku rachunki lub faktury za świadczone na ich rzecz usługi wynajmu pokoju, jeżeli zgłoszą takie żądanie w ciągu trzech miesięcy.
• Przełomowa zmiana w stanowisku fiskusa. Uratuje wielu przedsiębiorców • Niski ryczałt dla informatyków? Wyrok NSA • Spóźnione odwołanie od decyzji fiskusa. Kto odpowiada za bałagan w firmie? • Czy nieruchomości mieszkalne można obciążać biznesowo? • Sprzedaż majątku firmy - co ze składką zdrowotną? • Czy każdy firmowy wyjazd za granicę to podróż służbowa? • Ważne terminy na ten tydzień
Planując przeniesienie czy rozpoczęcie działalności w innym kraju nie można zapominać o rynkowości – zarówno w kontekście samego procesu ekspansji, jak i późniejszych rozliczeń między podmiotami powiązanymi.
Uporczywe ignorowanie przez administrację podatkową wytycznych sądów administracyjnych to zjawisko patologiczne i szkodliwe dla państwa.
Pomijanie w rozstrzygnięciach fiskusa prawomocnych orzeczeń sądowych jest działaniem nie tylko rażącym, ale także zaprzeczeniem demokratycznego państwa prawa.
Zadaniem podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków jest uzupełnienie ewentualnych luk w opodatkowaniu wyrównawczym, które prowadziłyby do braku opodatkowania jednostek dominujących.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas