Po okresie największego natężenia zakażeń koronawirusem, gdy w wielu przedsiębiorstwach kontakty odbywały się głównie online, wracają firmowe spotkania. Wracają też stare podatkowe problemy. Choćby z rozliczaniem zwrotu kosztów dojazdów członków rady nadzorczej na jej posiedzenia.

Skarbówka kilka razy zmieniała zdanie w tej sprawie. Jeszcze w 2017 r. zgadzała się, że członkom rad nadzorczych przysługuje zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT. Regulacja ta stanowi o należnościach „za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem”. Powołując się na ten przepis urzędnicy potwierdzali, że spółki, które finansują dojazdy na posiedzenia nie muszą potrącać podatku od tego świadczenia.

Rok później fiskus zmienił stanowisko. W interpretacjach twierdził, że zwrot kosztów jest opodatkowany. Argumentował, że intencją ustawodawcy było zastosowanie zwolnienia do podróży spełniającej te same cechy co podróż służbowa pracownika opisana w Kodeksie pracy. Chodzi o wykonywanie zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Dojazd członka rady nadzorczej na jej posiedzenie nie spełnia tych przesłanek.

Ostatnie interpretacje skarbówki są jednak znowu korzystne dla podatników. Fiskus przyznaje, że przejazdy członków rad nadzorczych są zwykłymi podróżami, a nie służbowymi w rozumieniu Kodeksu pracy. Przyznawane im świadczenia są zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT. Oznacza to, że spółka nie musi pobierać zaliczki na PIT.

Tak wynika przykładowo z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 września 2021 r. (nr 0115-KDIT2.4011.430.2021.2.MD). Wystąpiła o nią spółka z o.o., która zwraca członkom rady nadzorczej koszty przejazdu prywatnymi samochodami. Opierając się na interpretacji z 2018 r. naliczała im przychód i potrącała podatek. Ma jednak wątpliwości czy jest to konieczne.

Okazuje się, że nie jest. „Zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT będzie miało zastosowanie do przychodu z tytułu zwrotu kosztów podróży członkom rady nadzorczej, do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej" – czytamy w interpretacji.