Reklama
Rozwiń

Porozumienia wykonawców ograniczające konkurencję

Zmowa przetargowa prowadzi do sytuacji, w której wykonawcy działający na rynku zaburzają konkurencję, co często skutkuje wzrostem cen i obniżeniem jakości realizowanych świadczeń. Zamawiający mogą walczyć z tego typu porozumieniami wykluczając z postępowania wykonawców, którzy je zawarli.

Publikacja: 25.11.2021 14:13

UOKiK będzie przesądzał o winie osób, które są członkami kierownictwa przedsiębiorstwa biorącego udz

UOKiK będzie przesądzał o winie osób, które są członkami kierownictwa przedsiębiorstwa biorącego udział np. w zmowach cenowych

Foto: materiały prasowe

Jedną z podstawowych zasad postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest zasada uczciwej konkurencji, która została sformułowana w art. 16 ustawy z 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych („Pzp"). W art. 16 Pzp na zamawiającego nałożony został obowiązek przygotowania i przeprowadzenia postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji. Co jednak w sytuacji, gdy zamawiający postępuje zgodnie z tym postulatem, a wykonawcy w danym postępowaniu dopuszczają się działania, które prowadzi do ograniczenia konkurencji, poprzez zawieranie porozumień ją ograniczających? W jaki sposób zamawiający może stwierdzić, że wykonawcy zawarli porozumienie ograniczające konkurencję w postępowaniu? Co zamawiający może zrobić, gdy stwierdzi, że doszło do zawarta takiego porozumienia? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?