To radykalna zmiana. W 2019 r. ten odsetek globalnie sięgał bowiem 29 proc. Dane IBM Institute for Business Value wskazują, że sektor usług chmurowych wkroczył w erę hybrydową i "wielochmurową". Chmura hybrydowa stała się dominującą architekturą informatyczną także w Polsce, gdzie obecnie już tylko 5 proc. przedsiębiorców korzysta z jednego dostawcy usług chmurowych, w porównaniu z 30 proc. w 2019 r. Badanie, które objęło prawie 7,2 tys. osób pracujących na stanowiskach kierowniczych w 28 branżach i 47 krajach, zwraca uwagę, że firmy odrzucają uzależnienie od jednego dostawcy.
Niemal 69 proc. respondentów z Polski stwierdziło, że możliwość pełnego przenoszenia zadań operacyjnych bez uzależnienia od jednego dostawcy jest ważna lub niezwykle ważna dla powodzenia ich przedsięwzięć cyfrowych. Z kolei niemal 71 proc. rodzimych ankietowanych uważa, iż takie uzależnienie jest istotną przeszkodą w poprawie wydajności biznesowej.
- Te wyniki potwierdzają, że - aby transformacja cyfrowa zakończyła się sukcesem - narzędzia bezpieczeństwa, zarządzania i zgodności muszą obsługiwać wiele chmur i być wbudowane w hybrydowe architektury chmurowe - komentuje Tomasz Zięba z IBM Polska i Kraje Bałtyckie.