Aktualizacja: 16.12.2021 08:15 Publikacja: 16.12.2021 13:04
Foto: Adobe Stock
Nieuzasadnione zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości negatywnie wpływa na sytuację dłużnika. Otrzymuje on piętno podmiotu, którego wypłacalność stoi pod znakiem zapytania. Taki sygnał odstrasza kontrahentów i utrudnia kontynuowanie działalności.
Produkty cyfrowe podłączone do internetu to ogromne ułatwienie. Ale mają też drugie oblicze – mogą być niebezpieczne.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Sprzedaż swojego „udziału” umożliwia wspólnikowi rozstanie się ze spółką osobową, bez konieczności przeprowadzenia jej likwidacji. Jakie warunki trzeba spełnić, by skutecznie sfinalizować sprzedaż udziałów w spółkach: jawnej, partnerskiej, komandytowej?
Jest kilka wyzwań, które mogą zadecydować o powodzeniu procesu sukcesji.
Unia Europejska wprowadza kolejne wymogi dla cyfrowego świata. Szczególne obostrzenia dotyczą m.in.: przeglądarek, menedżerów haseł, VPN, systemów zarządzania siecią, routerów, inteligentnych urządzeń domowych. Co w praktyce oznacza Akt o Cyberodporności i jak przedsiębiorcy mają przygotować się do zmian?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
W ostatnich tygodniach do sądów zaczęły trafiać pozwy Polskiego Funduszu Rozwoju przeciwko przedsiębiorcom, którzy korzystali z rządowych programów Tarcza Finansowa 1.0 i Tarcza Finansowa 2.0. Na co powinni przygotować się beneficjenci pomocy? Jakie działania podjąć?
Europejskie Stowarzyszenie Dostawców Motoryzacyjnych CLEPA alarmuje, że narzucona przez unijnych polityków elektromobilność rujnuje przemysł samochodowy.
Bankructwo dewelopera nie przesądza o braku możliwości wykonania umów deweloperskich i uzyskania własności nieruchomości przez nabywców. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki.
Mogłoby się wydawać, że na przestrzeni ostatnich kilku lat sądy administracyjne rozstrzygnęły już wszelkie istotne wątpliwości dotyczące przedawnienia zobowiązania do zwrotu środków unijnych. Niestety, analiza niedawnych rozstrzygnięć może wieszczyć kolejne problemy beneficjentów i kolejny raz wskazuje na brak jednolitego stanowiska sądów w tym zakresie.
Szkoda w masie upadłości wyrządzona przez syndyka w czasie trwania postępowania upadłościowego jest szkodą wyrządzoną ogółowi wierzycieli. Ogranicza możliwość ich zaspokojenia, chyba że do masy upadłości zostanie przekazane odszkodowanie.
W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Ministerstwo Rozwoju przekonuje, że dzięki przyjętym zmianom przedsiębiorcy zyskają narzędzie do szybszej oceny wiarygodności płatniczej kontrahentów i konsumentów kupujących ich towary oraz usługi.
Sukcesja nieprzemyślana oznacza problemy. Bardzo często doprowadza do upadku firmy. Spadkobiercy pozostają z długami spadkowymi, pracownicy tracą miejsca pracy, wierzyciele nie odzyskują należności. Polskie prawo przewiduje sposoby, by temu zapobiec.
Niezależnie od tego, czy będziemy występować w charakterze powodów, czy pozwanych, zawsze warto na bieżąco gromadzić odpowiednie dokumenty, które mogą w przyszłości przydać się w sporze gospodarczym. Istotną rolę odgrywają dowody z dokumentów.
Aż o 11 proc. może w tym roku wzrosnąć liczba bankructw przedsiębiorstw na świecie. Zagrożonych jest aż 1,6 mln miejsc pracy - szacuje w najnowszym raporcie Allianz Trade.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas