Aktualizacja: 19.04.2025 23:04 Publikacja: 06.01.2022 02:00
Foto: Adobe Stock
Gmina wypowiedziała najem lokalu użytkowego naszej spółce, ponieważ podnajęliśmy go nielegalnie innej firmie. Szukamy nowego lokalu od kilka miesięcy i nadal korzystamy z gminnego lokalu, ale nie płacimy. Aktualnie spółka dostała wezwanie do zapłaty kwot za bezumowne korzystanie. Czy to jest prawnie dopuszczalne? Czy gmina może żądać dowolnych kwot?
Z pytania wynika, że spółkę z gminą łączyła umowa najmu lokalu użytkowego. W art. 659 Kodeksu cywilnego postanowiono, że przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Nadto, umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony. Z powyższych regulacji wynika, że umowa najmu przewiduje dla obu stron określone obowiązki, w tym po stronie najemcy obowiązek płacenia czynszu. Zasadniczo umowy najmu są umowami terminowymi, czyli po prostu wygasają z upływem określonego czasu, np. 2 czy 3 lat. Co jednak istotne, sam upływ obowiązywania umów – w tym najmu – nie oznacza, że były najemca może nadal bezumownie zajmować lokal. Szczególnie dotyczy to nieruchomości samorządowych, które są w istocie rzeczy mieniem publicznym, zaś gminy są obowiązane dochować szczególnej staranności w ochronie tegoż mienia.
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas