Pułapka korekty deklaracji podatkowej

Sprawcy przestępstw skarbowych złapani za rękę, którym organy ścigania proponują częściowe zaniechanie ukarania i skazanie na uzgodnioną, niską karę grzywny, przyjmują takie propozycje bez większego wahania. Zamiast jednak polepszyć swoją pozycję procesową, częstokroć ją pogarszają wpadając tym samym w prokuratorską pułapkę.

Publikacja: 29.12.2020 17:45

Pułapka korekty deklaracji podatkowej

Foto: Adobe Stock

W kodeksie karnym skarbowym obok ogólnej konstrukcji czynnego żalu uregulowano także jej szczególną formę, która wyłącza karalność sprawców przestępstw skarbowych lub wykroczeń skarbowych pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji podatkowej oraz uiszczenia w całości niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należności publicznoprawnej uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie.

W orzecznictwie od dawna nie budzi wątpliwości, że zaniechanie ukarania sprawcy na podstawie art. 16a k.k.s. uzależnione jest od spełnienia tylko dwóch powyższych przesłanek. W przeciwieństwie zatem do ogólnej konstrukcji czynnego żalu, sprawca nie musi zawiadamiać organów ścigana o popełnieniu przestępstwa ujawniając istotne okoliczności tego czynu. Co więcej, możliwość skorzystania z dobrodziejstwa korekty deklaracji występuje także w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia