Aktualizacja: 29.12.2020 09:28 Publikacja: 29.12.2020 17:45
Foto: Adobe Stock
W kodeksie karnym skarbowym obok ogólnej konstrukcji czynnego żalu uregulowano także jej szczególną formę, która wyłącza karalność sprawców przestępstw skarbowych lub wykroczeń skarbowych pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji podatkowej oraz uiszczenia w całości niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należności publicznoprawnej uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie.
W orzecznictwie od dawna nie budzi wątpliwości, że zaniechanie ukarania sprawcy na podstawie art. 16a k.k.s. uzależnione jest od spełnienia tylko dwóch powyższych przesłanek. W przeciwieństwie zatem do ogólnej konstrukcji czynnego żalu, sprawca nie musi zawiadamiać organów ścigana o popełnieniu przestępstwa ujawniając istotne okoliczności tego czynu. Co więcej, możliwość skorzystania z dobrodziejstwa korekty deklaracji występuje także w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas