Aktualizacja: 24.11.2024 21:12 Publikacja: 21.04.2022 19:43
Foto: Adobe Stock
W przepisach prawa dotyczących nieuczciwej konkurencji oraz własności intelektualnej nie sformułowano wprost obowiązku dochodzenia roszczeń w określonym czasie. Mimo to za obowiązującą uznaje się ogólną zasadę prawa cywilnego wyrażoną łacińską paremią „venire contra factum proprium nemini licet”. Oznacza ona, że nie wolno występować przeciwko temu, co wynika z własnych czynów. W praktyce z omawianej zasady wynika, że wieloletnie tolerowanie określonego bezprawnego stanu może prowadzić do utraty możliwości skutecznego dochodzenia roszczeń z tym związanych. W sprawach z dziedziny nieuczciwej konkurencji oraz własności intelektualnej są to najczęściej sytuacje, w których konkurent przedsiębiorcy przez wiele lat korzysta z oznaczenia podobnego do używanego przez przedsiębiorcę, np. określonego logotypu, czy też wykorzystuje skojarzenia z przedsiębiorcą, np. posługując się podobnym opakowaniem produktu. Jednocześnie przedsiębiorca, któremu przysługuje pierwszeństwo rynkowe lub też posiada prawa do znaku towarowego, toleruje taki stan przez długi czas. W opisanej sytuacji co do zasady można dopatrzyć się popełnienia czynu nieuczciwej konkurencji, przykładowo polegającego na wprowadzającym w błąd oznaczeniu towarów lub naruszenia prawa do znaku towarowego. Niestety, konkurent przedsiębiorcy może w toku postępowania sądowego podnieść zarzut „venire”. Jeśli rozpoznający sprawę sąd uzna ten zarzut za uzasadniony w danych okolicznościach, oddali powództwo, a tym samym przedsiębiorca zostanie pozbawiony ochrony.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
Rejestracja znaku towarowego wydaje się prostym procesem, jednak w praktyce przedsiębiorcy często popełniają błędy, które mogą kosztować ich czas i pieniądze.
Żądanie alimentów od byłego partnera sąd może ocenić jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - tłumaczy adwokatka Maria Sankowska-Borman z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Darowizna lub spadek od członków najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Kto dokładnie może z tego skorzystać i na co trzeba uważać, by tego zwolnienia nie stracić.
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.
Kobiety wciąż stanowią mniejszość w lokalnych władzach, mimo rosnącej liczby kandydatek w wyborach. Jakie są przyczyny tej nierówności i co można zrobić, aby zwiększyć reprezentację kobiet w polityce lokalnej?
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas