Czy zasada reprezentacji łącznej spółki umożliwia złożenie podpisów w różnym czasie?

Uzasadnione jest stanowisko dopuszczające złożenie w różnym czasie oświadczeń woli przez uprawnionych do łącznej reprezentacji spółki jawnej. Jeżeli nie ma wątpliwości co do treści takich oświadczeń, to okoliczność, iż między poszczególnymi oświadczeniami zachodzi większy odstęp czasu, nie może automatycznie pozbawiać skuteczności dokonanej przez spółkę czynności prawnej.

Publikacja: 13.10.2022 22:35

Czy zasada reprezentacji łącznej spółki umożliwia złożenie podpisów w różnym czasie?

Foto: Adobe Stock

Tak uznał Sąd Najwyższy postanowieniem z 25 kwietnia 2022 roku, sygn. akt I CSK 498/22.

Skarżąca, wnosząc skargę kasacyjną podniosła, iż w sprawie występuje zagadnienie prawne, które winno zostać rozstrzygnięte przez Sąd Najwyższy. Pod wątpliwość poddano kwestię czy oświadczenia woli uprawnionych do łącznej reprezentacji osoby prawnej lub tzw. ułomnej osoby prawnej, składające się na daną czynność prawną tego podmiotu mogą być złożone nie tylko w różnym czasie, ale i w różnych formach przewidzianych przez kodeks cywilny dla czynności prawnej, a w przypadku twierdzącej odpowiedzi: czy taka czynność prawna została zawarta w formie odpowiedniej dla oświadczenia złożonego w formie mniej sformalizowanej, czy w formie o wyższym stopniu sformalizowania.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia