Aktualizacja: 14.11.2024 23:07 Publikacja: 15.12.2022 17:54
Foto: Adobe Stock
Z dniem 24 sierpnia ustawą nowelizującą ustawę o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg1 (dalej: ustawa zmieniająca) uchylono art. 15r1 ustawy covidowej 2, czyli przepis chroniący wykonawców zamówień publicznych. Zakazywał on zamawiającym potrącania kar umownych zastrzeżonych w umowie na wypadek jej niewykonania lub nienależytego wykonania z wynagrodzenia wykonawcy czy z innymi jego wierzytelnościami, a także zakazywał korzystania z zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Zakaz ten dotyczył kar umownych zastrzeżonych w związku ze zdarzeniami, które wystąpiły w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii i miał trwać aż do upływu 90 dni od dnia odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni. Przepis ten nie ograniczały odpowiedzialności odszkodowawczej wykonawców za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, lecz jedynie czasowo odroczył uprawnienie zamawiającego do dokonywania potrąceń oraz zaspokajania się z zabezpieczeń należytego wykonania umowy, co miało sprzyjać dalszej realizacji umów w sprawie zamówienia publicznego. Artykuł 15r1 ustawy covidowej miał duże znaczenie dla zachowania płynności finansowej wykonawców. Jego wprowadzenie związane było z nadzwyczajną sytuacją pandemiczną. Ustawodawca uchylając artykuł 15r1 ustawy covidowej „odwołał” tym samym okres ochronny wykonawców, mimo że stan zagrożenia epidemicznego nadal obowiązuje.
Polska ustawa o fundacji rodzinnej skończyła rok, a ta w Liechtensteinie niedługo będzie miała 100 lat. Co przyciąga „duży biznes” do tego małego kraju?
Wielu światowej sławy przedsiębiorców wybiera Liechtenstein jako miejsce siedziby i prowadzenia swoich fundacji. Co sprawia, że podejmują taką decyzję? Dlaczego kraj ten jest uznawany za europejską stolicę fundacji prywatnych?
W Parlamencie Europejskim rozpoczęły się wysłuchania kandydatów na unijnych komisarzy, ale i burzliwe dyskusje nad kolejnymi wieloletnimi ramami finansowymi UE. Jakie czekają nas zmiany?
Zgodnie z nowymi przepisami dyrektywy NIS 2, które Polska powinna była wdrożyć do 17 października 2024 roku, tysiące podmiotów prywatnych oraz publicznych będzie zobowiązanych do spełnienia szeregu nowych wymagań z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Podział spółki przez wyodrębnienie to jeden z wysoce użytecznych instrumentów prawa korporacyjnego. Obszarem, w którym ten typ podziału spółki znajdzie zastosowanie są transakcje sprzedaży części majątku spółki.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Czym różni się od większości rosyjskich bogaczy Michaił Prochorow? Między innymi tym, że jest najbogatszym kawalerem Rosji, bezdzietnym, a z majątku szacowanego na 11 mld dol., 9 mld stanowi gotówka. Teraz sprzedał swój przedostatni rosyjski aktyw.
Po bardzo słabym ubiegłym roku, kiedy nasza gospodarka stanęła w miejscu, ten miał przynieść porządne ożywienie. Niestety, jest ono coraz bardziej rachityczne. To wielki powód do niepokoju dla rządu Donalda Tuska.
Wszystkie roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat. Ale w przypadku niektórych z tych roszczeń termin przedawnienia może zacząć biec już po ustaniu stosunku pracy.
Brak wysłania pracownika na badania lekarskie nie stanowi automatycznego uszczerbku na jego zdrowiu. A tylko taki uszczerbek mógłby go uprawniać do odszkodowania.
Przy ustalaniu opłaty za śmieci tzw. metodą wodną trzeba brać pod uwagę „ilość wody z danej nieruchomości”, a nie z mieszkania czy gospodarstwa domowego. Tak mówi ustawa i mieszkaniec bloku nie ma indywidualnej ochrony przed nadmiernymi opłatami.
Zysk banku w III kwartale tego roku wyniósł 544 mln zł. To najlepszy wynik od czterech kwartałów - podkreślają władze Citi Handlowego.
Z prawdziwą satysfakcją oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. W tym wydaniu Państwa szczególnej uwadze chciałbym polecić ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), które może zmienić sposób myślenia o odszkodowaniach w zamówieniach publicznych.
W celu zapobiegania konfliktowi interesów oraz zapewnienia uczciwości w wykonywaniu funkcji publicznych ustawa antykorupcyjna zakazuje osobom pełniącym określone funkcje publiczne prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas