Nowe rozporządzenie dla Polskiej Strefy Inwestycji – najważniejsze zmiany

Przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć korzystanie ze zwolnienia podatkowego dopiero po upływie terminu zakończenia inwestycji, określonego w decyzji o wsparciu. Zmieniono również brzmienie niektórych kryteriów jakościowych, aby wyeliminować istniejące wątpliwości interpretacyjne.

Publikacja: 19.01.2023 20:00

Nowe rozporządzenie dla Polskiej Strefy Inwestycji – najważniejsze zmiany

Foto: Adobe Stock

1 stycznia 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie regulujące m.in. warunki udzielania pomocy publicznej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji(1) (Rozporządzenie PSI). Lektura zmian wprowadzonych w tym rozporządzeniu prowadzi do wniosku, że miały one przede wszystkim na celu uporządkowanie przepisów, nie zaś ich zrewolucjonizowanie. Większość wprowadzonych modyfikacji wynika z konieczności dostosowania przepisów do zmian intensywności wsparcia w poszczególnych regionach Polski lub rozwiania wątpliwości interpretacyjnych w zakresie kryteriów jakościowych, co udało się jedynie w części. Zaktualizowano bowiem m.in. listę gmin w rejonie warszawskim stołecznym, w których duży przedsiębiorca może uzyskać decyzję o wsparciu wyłącznie na inwestycję początkową na rzecz nowej działalności. Taka inwestycja powinna dotyczyć założenia nowego zakładu lub dywersyfikacji działalności zakładu, pod warunkiem, że nowa działalność, która ma być prowadzona, nie jest taka sama jak działalność poprzednio prowadzona w danym zakładzie ani podobna to takiej działalności.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm