Aktualizacja: 18.01.2025 05:06 Publikacja: 09.06.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
22 maja 2023 r. weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej (dalej „u.f.r.”)1. Dzięki niej, w Polsce – podobnie jak w innych krajach takich jak m.in. Niemcy, Dania czy Szwecja – możliwie jest powołanie fundacji rodzinnej. Założenie fundacji rodzinnej związane jest z przeprowadzeniem formalnej procedury uregulowanej w przepisach ustawy o fundacji rodzinnej, na którą składa się:
1) złożenie oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie;
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Wzrasta znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dla przedsiębiorców wspierających działania w tym obszarze w polskim prawie przewidziano ulgę sponsoringową.
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, jeżeli od 2025 r. chcą zrezygnować z tej formy opodatkowania, mogą to uczynić jedynie do 20 stycznia br.
Zainicjowane w minionym roku zmiany w prawie własności intelektualnej mają istotny wpływ na funkcjonowanie twórców, przedsiębiorców oraz użytkowników technologii cyfrowych. W 2025 roku reforma prawa własności intelektualnej będzie kontynuowana.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Skarbówka potwierdza, że przedsiębiorca prowadzący działalność w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na jego nabycie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Działanie w imieniu fundacji rodzinnej w organizacji, podobnie jak spółki z o.o. w organizacji, wiąże się z odpowiedzialnością osób reprezentujących te podmioty. Na czym ona polega oraz jak można ją ograniczyć?
Polskie prawo oferuje instrumenty, które mogą pomóc w sukcesji lub w długoterminowym zarządzaniu majątkiem prywatnym czy rodzinnym. Każdy z nich ma zalety i wady. Wybór danego rozwiązania powinien być dostosowany do specyfiki biznesu oraz zakresu jego działalności.
Fundacja rodzinna umożliwia utrzymanie ciągłości zarządzania przedsiębiorstwem, co jest kluczowe w branży wymagającej stałego nadzoru operacyjnego, takiej jak TSL.
W niedawnej opinii szef Krajowej Administracji Skarbowej stwierdził, że fundacja rodzinna może zbywać swoje mienie bez względu na czas, jaki upłynął od jej wniesienia.
Czy po wniesieniu udziałów/akcji spółki do fundacji rodzinnej wszystkich beneficjentów rzeczywistych fundacji rodzinnej należy wskazać jako beneficjentów rzeczywistych tej spółki?
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
Fiskus zmienił negatywną linię interpretacyjną. Twierdzi teraz, że jeżeli fundatorami są małżonkowie i wnieśli oni mienie do założonej przez siebie fundacji rodzinnej po połowie, to cała wartość wypłacanego im świadczenia jest zwolniona z PIT.
Republika Malty zyskała międzynarodową renomę dzięki m.in. stabilności politycznej, przyjaznemu systemowi podatkowemu oraz rozwijającej się dynamicznie tradycji ustanawiania fundacji prywatnych. Jak na tle jurysdykcji maltańskiej wypada polska fundacja rodzinna?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas