Ocena wniosków o przyznanie środków unijnych musi być rzetelna

Fundusze unijne stanowią środki publiczne, muszą więc być przydzielane według sprawiedliwych, jasnych i równych reguł. Zainteresowany wsparciem powinien wiedzieć z jakich względów odmówiono mu przyznania dofinansowania. Podstawową gwarancją tego prawa jest ustawowy wymóg prowadzenia naboru projektów w sposób rzetelny.

Publikacja: 24.11.2023 02:00

Ocena wniosków o przyznanie środków unijnych musi być rzetelna

Foto: Adobe Stock

Instytucje zarządzające programami operacyjnymi w nowej perspektywie finansowej dokonują dystrybucji środków unijnych w specjalnej procedurze uregulowanej ustawą wdrożeniową 2021-20271). Przepisy nakazują prowadzenie naborów z zachowaniem generalnych zasad równości, przejrzystości i rzetelności, przy jednoczesnym poszanowaniu strategicznych celów funduszy, zakładających wybór operacji najlepszych i najbardziej efektywnych.

Kryteria przejrzystości oraz równego traktowania wszystkich zainteresowanych podmiotów, funkcjonują z powodzeniem w innych dziedzinach związanych z wydatkowaniem środków publicznych, chociażby w ustawie z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Zasada zachowania rzetelności instytucji publicznych ma równie uniwersalne i doniosłe znacznie, i jest konsekwentnie podkreślana w kolejnych aktach prawnych regulujących wdrażanie funduszy UE. Trzeba jednak pamiętać, że w ujęciu prawnym jest to klauzula generalna, która może prowadzić do rozbieżności lub sporów, wynikających z niepożądanych nadinterpretacji lub uogólnień. W ujęciu językowym zwrot „rzetelny” ma równie szerokie, niedookreślone granice i oznacza:

Pozostało 90% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Koniec roku = zmiany w podatkach. Nie obejdzie się bez problemów
Biznes
Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem
Biznes
Usługi komplementariusza są opodatkowane VAT
Biznes
Jakie uprawnienia osobiste można przyznać akcjonariuszowi
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia