Julita Karaś-Gasparska: Sygnaliści – nowe obowiązki dla firm

Wreszcie jest. Po kilku latach opóźnienia Sejm uchwalił, a prezydent podpisał zapowiadaną od dawna ustawę o sygnalistach.

Publikacja: 02.07.2024 04:30

Julita Karaś-Gasparska: Sygnaliści – nowe obowiązki dla firm

Foto: Adobe Stock

Celem ustawy o sygnalistach jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Państwa członkowskie miały ją wdrożyć do 17 grudnia 2021 r., co oznacza, że mamy dwa i pół roku opóźnienia.

Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Będzie to zatem nie tylko pracownik, ale także np. osoba świadcząca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, przedsiębiorca, wspólnik, stażysta, praktykant czy wolontariusz. Sygnalista może być narażony na działania odwetowe po dokonaniu zgłoszenia, dlatego ustawa wprowadza regulacje zapewniające takim osobom ochronę przed m.in. pozbawieniem źródła zarobkowania, mobbingiem, pozbawieniem awansu, nagrody czy premii.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Zatrudnianie cudzoziemców - nowe zasady
Biznes
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców – nowe przepisy już obowiązują
Biznes
Absolutorium dla władz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Biznes
Czy wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie najmu można zaliczyć do kosztów?
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Biznes
Ostatni dzwonek na złożenie sprawozdania finansowego fundacji rodzinnej