Teresa Siudem: Sygnaliści w grupie kapitałowej

Pod koniec września zaczną obowiązywać przepisy ustawy o ochronie sygnalistów. Ale już teraz pojawiają się wątpliwości, jak zastosować nowe regulacje w praktyce.

Publikacja: 09.08.2024 04:30

Teresa Siudem: Sygnaliści w grupie kapitałowej

Foto: Adobe Stock

Sporo pytań, w kontekście nowej ustawy o ochronie sygnalistów, dotyczy stosowania jej przez podmioty prywatne w grupach kapitałowych. I trzeba na nie znaleźć odpowiedź jak najszybciej. Błąd osoby odpowiedzialnej w organizacji za ustanowienie procedury zgłoszeń wewnętrznych, naruszający w sposób istotny przepisy ustawy, zostanie uznany za wykroczenie.

Co mówią zatem przepisy? Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że współpraca podmiotów z grupy kapitałowej jest dopuszczalna. Analizując jednak szczegółowo regulacje ustawy, należy przyjąć, że jest to możliwe, ale… w ograniczonym zakresie. Podmioty z grupy kapitałowej mogą bowiem ustalić wspólny kanał zgłoszeń i wspólną procedurę dokonywania zgłoszeń wewnętrznych. Jeśli chodzi natomiast o procedurę działań następczych, czyli wszystko to co dzieje się po zgłoszeniu – tu ustawodawca ustanowił dla takiej współpracy ograniczenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: System kaucyjny – zegar tyka dla wielu firm
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Biznes
System kaucyjny w Polsce – nowe obowiązki i możliwości dla przedsiębiorców
Biznes
Prawo wodorowe. Ważne zmiany od 20 stycznia
Biznes
Wydatki na przebudowę drogi w firmowych kosztach
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Biznes
Zamówienia klasyczne – walka dla przedsiębiorców o żyłce sportowca
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej