Teresa Siudem: Sygnaliści w grupie kapitałowej

Pod koniec września zaczną obowiązywać przepisy ustawy o ochronie sygnalistów. Ale już teraz pojawiają się wątpliwości, jak zastosować nowe regulacje w praktyce.

Publikacja: 09.08.2024 04:30

Teresa Siudem: Sygnaliści w grupie kapitałowej

Foto: Adobe Stock

Sporo pytań, w kontekście nowej ustawy o ochronie sygnalistów, dotyczy stosowania jej przez podmioty prywatne w grupach kapitałowych. I trzeba na nie znaleźć odpowiedź jak najszybciej. Błąd osoby odpowiedzialnej w organizacji za ustanowienie procedury zgłoszeń wewnętrznych, naruszający w sposób istotny przepisy ustawy, zostanie uznany za wykroczenie.

Co mówią zatem przepisy? Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że współpraca podmiotów z grupy kapitałowej jest dopuszczalna. Analizując jednak szczegółowo regulacje ustawy, należy przyjąć, że jest to możliwe, ale… w ograniczonym zakresie. Podmioty z grupy kapitałowej mogą bowiem ustalić wspólny kanał zgłoszeń i wspólną procedurę dokonywania zgłoszeń wewnętrznych. Jeśli chodzi natomiast o procedurę działań następczych, czyli wszystko to co dzieje się po zgłoszeniu – tu ustawodawca ustanowił dla takiej współpracy ograniczenia.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Dostępność cyfrowa, czyli e-zakupy bez barier
Biznes
Offboarding - bezpieczeństwo danych w firmie po rozstaniu z pracownikiem
Biznes
Pracownicy ze szczególnymi uprawnieniami – obowiązki pracodawcy
Biznes
Wsparcie finansowe dla pracownika można przekazać czekiem BLIK
Biznes
Czy jednoosobowa działalność gospodarcza to dobre rozwiązanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama